more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jakub Domoradzki

Polscy pionierzy badań starożytnego Egiptu. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

W krakowskim Muzeum Archeologicznym można oglądać wystawę, która przybliża sylwetki Polaków będących pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu. Głównym bohaterem ekspozycji jest Tadeusz Samuel Smoleński - pierwszy polski egiptolog. W przyszłym roku mija 140 lat od jego narodzin.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Jakub Domoradzki archeologia egiptologia Tadeusz Samuel Smoleński wystawa

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

"Książka Historyczna Roku". Jakie trendy dominują w polskiej historiografii?

Nagrody w kategorii "Książka Historyczna Roku" zostały wręczone już po raz czternasty. Organizatorami Konkursu, który ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych, są: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio i Telewizja Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio telewizja publiczna Narodowe Centrum Kultury IPN literatura Jakub Domoradzki historia Polski

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Grób Nieznanego Żołnierza wspomnienie Jakub Domoradzki

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Jakub Domoradzki SZTUKA malarstwo

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa