more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jakub Jamrozek

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album kolekcja historia warszawy

Weronika Rokicka: kino indyjskie to nie tylko Bollywood

- Bollywood się najbardziej przebija, bo jest to kino dla nas bardzo egzotyczne, ale powstają też produkcje w duchu realistycznym. To są tytuły, które pokazują różnorodność indyjskiego społeczeństwa. Ważne problemy, z którymi ludzie w Indiach się mierzą - powiedziała indolożka dr Weronika Rokicka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Podróże z Czwórką Jakub Jamrozek Indie Bollywood Natalia Janoszek festiwal Pięć Smaków

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Jakub Jamrozek płyta opera śpiew Stanisław Moniuszko Zygmunt Noskowski Chór Polskiego Radia muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. "Chcemy przybliżać muzykę Mistrza"

Przed nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (26.11-4.12). - Rola tego konkursu jest szczególna, dlatego że generalnie konkursy kojarzą się nam z olimpiadami, zawodami, kto pierwszy, kto najszybszy… Natomiast celem naszego konkursu jest przede wszystkim przybliżenie muzyki naszego wielkiego Mistrza, który niestety odszedł od nas tak niedawno - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wiolonczela konkurs Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego Jakub Jamrozek MUZYKA Kraków Dwójka

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Od kina debiutantów do komercyjnych hitów

- Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji to przede wszystkim filmy debiutantów albo twórców, którzy jeszcze są mało znani, którzy naszym zdaniem są przyszłością kina nie tylko azjatyckiego, ale i światowego. Ale z drugiej strony mamy np. sekcję Asian Cinemara, w której pokazujemy duże, komercyjne hity - mówił w Dwójce Marcin Krasnowolski, selekcjoner 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek festiwal filmowy Warszawa kino Azja pięć smaków Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków kino azjatyckie FILM

Prof. Maria Pomianowska: Polskie Radio to mój partner od lat

- Czuję bardzo wielkie wzruszenie, bo jestem związana z radiem, to mój partner od lat. Spotykam ludzi, którzy słuchają Dwójki od 30 lat, są po raz pierwszy na moim koncercie i mówią: "och, jak się cieszymy, bo znamy całą pani historię dzięki radiowej Dwójce i teraz możemy się spotkać na żywo" - mówiła na naszej antenie Maria Pomianowska, której Polskie Radio przyznało Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Maria Pomianowska Nagrody Mediów Publicznych nagroda folk muzyka świata world music Filipiny mazurek taniec folklor Dwójka

Początki Polskiego Radia a niepodległość. "Radio budowało szacunek dla państwa i jego instytucji"

- Polskie Radio powstało jako instytucja z udziałem Skarbu Państwa. W latach 30. nastąpiła intensyfikacja rozwoju polskich rozgłośni, zbudowano słynną stację nadawczą w Raszynie. W 1939 roku około 1,2 mln osób dysponowało radioodbiornikiem, działały polskie fabryki, jedna z nich w Wilnie. Pod względem programowym radio przypominało Program 2 Polskiego Radia. Nadawało bardzo dużo muzyki na światowym poziomie - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba.
Zobacz więcej na temat:  II RP odzyskanie niepodległości historia Polski Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Jakub Jamrozek Zygmunt Chamiec II Rzeczpospolita

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Święto Niepodległości historia Polski niepodległość Dwójka Jakub Jamrozek

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia emocje Jakub Jamrozek

75-lecie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. "Stawiamy bardzo mocno na jakość kształcenia"

- Cały jubileuszowy rok zaplanowaliśmy jako forum prezentacji naszych dokonań. 75 lat to dla wyższej uczelni wiek średni. Ten czas za nami jest piękny, ale wierzymy, że przed nami jeszcze piękniejszy. Jak przy okazji każdego jubileuszu odżywają wspomnienia o założycielach uczelni - mówił w Dwójce prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  szkoła muzyczna Akademia Muzyczna we Wrocławiu Dwójka Jakub Jamrozek Aleksandra Kurzak