more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jakub Jamrozek

Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Cannes Wenecja Berlinale Jakub Jamrozek FILM

Bez tabu - raperzy otwarcie o męskiej depresji

- Mężczyźni nie dają sobie prawa do chwili słabości i pozostają w maskach nałożonych im przez społeczeństwo. To może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest depresja - mówi w Czwórce Przemek Kaca, autor książki "Sny z betonu". - Z depresją zmaga się także wielu raperów i coraz odważniej podejmują ten temat w swoich tekstach. Jest to problem, o którym trzeba mówić głośno.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rap psychologia depresja MUZYKA Jakub Jamrozek mężczyzna Mateusz Kulik

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  śpiew konkurs Lublin Jakub Jamrozek muzyka klasyczna pieśń opera

Orkiestra Polskiego Radia zagra w Zakopanem. "Łączymy muzykę klasyczną z folklorem"

- Staram się łączyć świat muzyki klasycznej z folklorem góralskim, bardzo chętnie to robię. Dzięki temu na scenach sal koncertowych mogę prezentować muzykę góralską, najpierw zagrać oryginalne nuty, a potem pokazać, jak widział to kompozytor - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Katarzyna Lassak. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert Dwójka Jakub Jamrozek skrzypce Wojciech Kilar

Jerzy Satanowski: konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" uczy bycia artystą

- Najważniejszym konkursowym profesorem jest publiczność. Ponadto uważamy, że cała dziesiątka finalistów to jego laureaci, nie jest ważne, kto był pierwszy, drugi czy trzeci. Kilku z tegorocznych finalistów to dzieci lub rodzeństwo uczestników poprzednich edycji. Mamy taką sztafetę pokoleń i to nas zaskoczyło - mówił w Dwójce Jerzy Satanowski, członek jury konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Dwójka Jerzy Satanowski Jakub Jamrozek piosenka

Jan Ołdakowski: Powstanie Warszawskie miało być początkiem wolnej Polski

- Powstańcy warszawscy uważali, że walczą o wolną Polskę, że wyzwolenie stolicy da początek wyzwolonej Rzeczpospolitej. Nie wiedzieli, że z wyroku historii wówczas wolna Polska powstać nie mogła, ale poszli walczyć, aby zakończyć straszliwą niemiecką okupację, która kosztowała życie wielu ludzi - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski Dwójka Jakub Jamrozek

Barwna historia legendarnego klubu SPATiF

- Dzień takiego inteligenta polegał na tym, że spał do godz. 12, następnie przeglądał prasę, później szedł na stołówkę do Literatów, gdzie były tanie obiady, wypijał koniaczek w Bazyliszku na Starym Mieście, bo tam w pobliżu mieszkał, a następnie wędrował salonem stolicy albo szlakiem hańby, jak mówiło się na Krakowskim Przedmieściu, do SPATiF-u - mówiła o bywalcach tego klubu Aleksandra Szarłat, autorka książki "SPATiF. Upajający pozór wolności".
Zobacz więcej na temat:  SPATiF PRL Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa