more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jakub Kukla

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Małaszko 85 lat Dwójki Jakub Kukla

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Zobacz więcej na temat:  zaiks kompozytor Dwójka Jakub Kukla filharmonia

"Takich projektów jest na świecie bardzo mało"

- To wielki projekt. Mamy np. nagrania wszystkich kantat Bacha, co już w ogóle jest monumentalnym dokonaniem. Natomiast w Polsce uwiecznienia czegoś takiego raczej nie było - mówiła w "Wybieram Dwójkę" śpiewaczka Agnieszka Budzińska-Bennett o serii wydawniczej "Melodie na psałterz polski" z muzyką Mikołaja Gomółki. Ostatnia, piąta część projektu - zawierająca albumy nr 9 i 10 - ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 18 listopada.
Zobacz więcej na temat:  płyta Mikołaj Gomółka Dwójka Agencja Muzyczna Jakub Kukla Agnieszka Budzińska-Bennett MUZYKA

"Kobiety z obrazów. Polki". Przywrócić pamięć o polskich artystkach

Zofia Stryjeńska, Helena Rubinstein, Olga Boznańska czy Anna Bilińska - to tylko niektóre bohaterki książki Małgorzaty Czyńskiej pt. "Kobiety z obrazów. Polki". - Zdaję sobie sprawę, że poruszyłam kamyk i bardzo się cieszę, że lawina się toczy. Że to jest inspiracja dla bardzo wielu badaczek - mówi sama autorka, w kontekście coraz częściej podejmowanych badań nad artystycznym dorobkiem kobiet.
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo Jakub Kukla artysta Zofia Stryjeńska Misia Godebska-Sert Dwójka

"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…". Dokument przywracający pamięć

"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" to film, który swoją premierę miał w lutym tego roku. Jesienią obraz pokazywany był w konkursie dokumentów podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, a kilka dni temu zaprezentowano go w Chicago, w ramach Polish Film Festival in America.
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser Henryk Gołębiewski Jakub Kukla film polski Janusz Nasfeter

Hołd dla artystycznej wolności. Przed nami XIV edycja Festiwalu Era Schaeffera

W ramach XIV edycji Festiwalu Era Schaeffera zaplanowano szczególne wydarzenie. W czwartek (24.11) o godz. 19.00 odbędzie się spektakl "Malarstwo dźwiękowe". Jego fundamentem jest granie muzyki inspirowanej dziełami plastycznymi. Wszystko w hołdzie Bogusławowi Schaefferowi: kompozytorowi, muzykologowi, dramaturgowi i pedagogowi. 
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Dwójka Jakub Kukla grafika

Andrzej Kosendiak: utwory Marcina Józefa Żebrowskiego świetnie się gra i śpiewa

- Nie planowałem tej serii płyt. Ta kolekcja to skarby, które fascynują mnie i moich przyjaciół, międzynarodowy skład wybitnych wykonawców pod szyldem Wrocław Baroque Ensemble. Muzyka Żebrowskiego stylistycznie jest blisko wczesnej fazy twórczości Mozarta - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla muzyka dawna płyta Narodowe Forum Muzyki Dwójka Andrzej Kosendiak

Jubileuszowa odsłona All’improvviso w Gliwicach

- W budowaniu programu festiwalowego staramy się pokazywać improwizację jako czynnik twórczy (...). Szukamy takich propozycji artystycznych lub inicjujemy to wśród artystów, z którymi pracujemy, by proponowali coś, co improwizację potraktuje jako punkt wyjścia - mówił w Dwójce o jesiennej odsłonie Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach Artur Malke, współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice Aleksandra Świgut Martyna Pastuszka Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką fortepian Philip Glass Gdańsk Trójmiasto koncert

Alfred Szklarski - opisywał dalekie krainy, choć sam nie lubił podróżować

- To kolejny paradoks w jego życiorysie, bo można by się spodziewać, że człowiek, który pisze o przygodach na egzotycznych lądach, chciałby tego najpierw posmakować. Tymczasem on nie lubił podróżować. To zadziwiające. Ponoć wynikało to z jednej, niezbyt udanej eskapady do Egiptu, gdzie bardzo struł się daktylami - mówił w Dwójce Jarosław Molenda, autor książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń".
Zobacz więcej na temat:  biografia literatura Alfred Szklarski Jarosław Molenda Jakub Kukla Dwójka

"Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej

- Postanowiliśmy przybliżyć sztukę nordycką warszawskiej publiczności. Odczuwamy, co - myślę - zobaczą też nasi widzowie, że mimo odległości, nie tyle geograficznej, co mentalnej, jest to sztuka w różnych aspektach podobna do sztuki polskiej końca XIX i początku XX w. - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Kukla Skandynawia Islandia SZTUKA Dwójka

Rzeczpospolita Ujazdowska. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Powieścią "Doktor Zosia" Ałbena Grabowska kończy fascynującą opowieść o wybitnych polskich naukowcach. Centralnym punktem nowej książki jest zburzony w czasie wojny Szpital Ujazdowski i pracujący tam wybitni specjaliści – lekarze i lekarki. O najtrudniejszej części swojej trylogii pisarka, scenarzystka i doktor nauk medycznych opowiedziała w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci literatura Jakub Kukla Dwójka

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. "Bardzo cieszę się z nominacji dla Dwójki"

- Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, która uzasadniała tę nominację, wskazała działalność zespołu kreującego radiową Dwójkę. Bo wiadomo, że na sukces państwa stacji składa się praca bardzo wielu osób. Bardzo się cieszę, że ta nominacja pojawiła się w tym roku - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Alina Święs, współorganizatorka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Dwójka Jakub Kukla MUZYKA