more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jakub Tarka

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca Jakub Tarka uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Odszedł Marek Gaszyński. Reportaż Jakuba Tarki "Dopóki mnie chcą"

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Dopóki mnie chcą" nagranego podczas 80. urodzin dziennikarza. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Polskie Radio

Marek Gaszyński w świecie muzyki i radia. Reportaż "Dopóki mnie chcą" [POSŁUCHAJ]

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Polskie Radio Czesław Niemen pr poleca

Reporter i reportażysta - na czym polega ich praca?

Kim jest reporter? I czym jego praca różni się od pracy reportażysty? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Jedynce Dzieciom" z Agnieszką Ciecierską i Jakubem Tarką - reporterami Polskiego Radia, którzy (jak sami mówią) zajmują się "łapaniem dźwięków i składaniem ich w komputerze". Goście audycji opowiedzieli także, gdzie można szukać różnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Agnieszka Ciecierska Jakub Tarka reportaż dzieci

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Trójka pr poleca

"Maraton" - reportaż Jakuba Tarki

28 godzin muzyki Chopina, czyli 205 dzieł kompozytora wykonanych przez przeszło 80 artystów. Maraton Chopinowski - wyjątkowe wydarzenie muzyczne - uświetnił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin oraz zainaugurował zbiórkę pieniędzy na odbudowę i wyposażenie szkół muzycznych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin

Maraton Chopinowski: przygotowania i emocje [POSŁUCHAJ]

– To niesamowita sprawa, że na jednej estradzie jest taka kumulacja. Są wszystkie dzieła opusowane Chopina, są pianiści wszystkich generacji, różnych pokoleń, różnych szkół, różnych krajów. Wszyscy jednoczymy się w jednej, wspaniałej sprawie – mówił pianista Paweł Wakarecy. Jak przyznał, to nie pierwszy jego maraton muzyczny. Przed laty zdecydował się grać w trakcie podobnego wydarzenia o ekstremalnych porach, czyli koło trzeciej, czwartej nad ranem. Wg muzyka umiejętność występu w tak skrajnych warunkach jest dla muzyków przydatna, bo, podróżując po świecie, zdarza się im grać w innej strefie czasowej niż ta, z której właśnie przylecieli.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin

"Po ropę do Bóbrki" - reportaż Jakuba Tarki

Spacer po najstarszej czynnej do dziś kopalni ropy naftowej w Bóbrce (obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza) jest okazją, by poznać postać Ignacego Łukasiewicza - pioniera przemysłu naftowego w Europie, polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej, ale też by dowiedzieć się, czym jest "olej skalny" i jak się go wydobywa oraz czy Polska może być potentatem w wydobyciu tego cennego surowca.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa podkarpackie

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka W POLSKIM RADIU Arkadiusz Gołębiewski

Laureaci Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Jakub Tarka z wyróżnieniem

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie w konkursie "Reportaż radiowy" na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni za reportaż "Wirtuoz". Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka Ignacy Jan Paderewski