more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan III Sobieski

Muzyczny "Wieczór z historią". 340 lat od bitwy wiedeńskiej

"Wieczór z historią" poświęcony był letnim i wrześniowym rocznicom. W pierwszej kolejności wielkim polskim wiktoriom, takim jak Grunwald i Cud nad Wisłą, a w szczególności przypadającej na 12 września 340. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Również powstaniu warszawskiemu i Dniu Sybiraka. Zaśpiewali o tym: Jacek Kaczmarski, Maciej Wróblewski, Andrzej Kołakowski, zespoły Zayazd, Horytnica i Forteca.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Wiedeń Jan III Sobieski

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD

Lata 1667-1697. "Trzy dekady odprężenia w relacjach Polski i Rosji"

Ostatnie trzy dekady XVII wieku to czas schyłku panowania w Polsce Jana Kazimierza, a następnie Michała Korybuta Wiśniowieckiego do 1674 roku i Jana III Sobieskiego do 1696. - Był to okres, kiedy wydawało się, że relacje polsko-rosyjskie układają się w sposób względnie pokojowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog i autor "Dziejów Polski".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Rosja Jan III Sobieski