more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan Karski

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Zełenski nie wystąpił podczas Oscarów. "Haniebne, ku radości oprawcy Ukrainy - Putina"

Tak jak w 1943 r. Hollywood pozostał głuchy na misję Jana Karskiego w sprawie hitlerowskiej zagłady Żydów, tak dziś, dokładnie po 80 latach, nie interesuje go, co ma do powiedzenia o putinowskim ludobójstwie na Ukrainie jej prezydent Wołodymyr Zełenski. Zwraca na to uwagę w swym oświadczeniu Towarzystwo Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski dyplomacja Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Rosja Ukraina Oscary FILM kino Hollywood

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski getto warszawskie spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka TEATR

Szmul Zygielbojm – samobójstwo na znak protestu

– Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem – napisał 11 maja 1943 roku Szmul Zygielbojm w liście pożegnalnym, dzień przed odebraniem sobie życia. 5 listopada 2021 na ekrany kin wchodzi film "Śmierć Zygielbojma", który przybliża dramatyczne losy tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Holokaust Jan Karski Polskie Państwo Podziemne Warszawa

"To postać, która powinna być naświetlana do rangi jaką nadaliśmy Karskiemu". Gursztyn o Korbońskim

- Stefan Korboński był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i polemizował w latach 80. skutecznie z jednym ze stronniczych wobec Polaków filmem, napisał książkę o ratowaniu Żydów przez nas - przypomniał Piotr Gursztyn, historyk, publicysta z TVP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Korboński Jan Karski sprawiedliwi wśród narodów świata KSIĄŻKA społeczeństwo historia Polski

"Miałem okazję poznać go osobiście". Jan Doktór otrzymał Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

- Miałem okazję poznać Jana Karskiego osobiście, zrobił na mnie wielkie wrażenie, cały czas mam go przed oczyma - powiedział dr hab. Jan Doktór, odbierając w czwartek w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Żydzi HISTORIA Jan Karski II wojna światowa Holokaust

David Strathairn zagra Jana Karskiego w sztuce. Jej premiera odbędzie się w Waszyngtonie

Przesłanie Jana Karskiego i jego apele o odnajdywanie wspólnego człowieczeństwa są dziś szczególnie ważne, zwłaszcza w spolaryzowanej Ameryce - powiedział hollywoodzki aktor David Strathairn. Nominowany do Oscara artysta wciela się w rolę Karskiego w sztuce, której światowa premiera odbędzie się w środę w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski Stany Zjednoczone historia Polski II wojna światowa