more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan Matejko

Matejko w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Paweł Siwek SZTUKA Jan Matejko malarstwo wystawa

Tadeusz Reytan – obrońca honoru Rzeczypospolitej

- Tadeusz Reytan odebrał sobie życie w 1780 roku w majątku Hruszówka koło Nowogródka. Samobójcę pochowano w zakątku ogrodu, bodaj nawet bez nagrobka. 150 lat później mój wuj, Henryk Grabowski wystawił ładną, neogotycką kaplicę i złożył w krypcie odnalezione szczątki swego przodka – opowiadał prof. Stefan Kieniewicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stanisław August Poniatowski Tadeusz Reytan Targowica

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura KSIĄŻKA Jan Matejko Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

PR24 "Geniusz, który ukształtował świadomość narodu". Prof. Jerzy Miziołek o Janie Matejce

- Miał wielkie umiłowanie historii. Z atakiem na Kraków zetknął się osobiście, a z udziałem w powstaniu - poprzez braci. A więc ukształtowały go najrozmaitsze powiewy patriotyzmu. Dlatego popłynęły arcydzieła, które dziś nas zachwycają - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie historia Polski malarstwo Jan Matejko

PR24 "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" Jana Matejki. Prof. Miziołek: to malarski poemat

- Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" jest poematem, który zawiera wszystkie elementy dziejów, tego wszystkiego, co złożyło się na wielki tryumf konstytucji, która, choć funkcjonowała przez chwilę, jest dla nas wielkim światłem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, b. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Matejko SZTUKA konstytucja 3 maja historia Polski