more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan Olszewski

Macierewicz: Sikorski był głównym realizatorem niemiecko-rosyjskiej polityki Tuska

- Ludzie PO, a zwłaszcza Donald Tusk, w tej kampanii nienawiści i obaleniu rządu niepodległościowego Jana Olszewskiego odgrywali bardzo istotną rolę. Po 30 latach nadal ci sami ludzie zwalczają formację niepodległościową, którą niszczyli wówczas. Teraz im się to nie uda - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Jan Olszewski Dorota Kania Antoni Macierewicz

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

"95 proc. tych materiałów świadczyło o agenturalności". Tomasz Sakiewicz o tzw. liście Macierewicza

- Po systemie komunistycznym i w ramach obozu solidarnościowego mieliśmy osoby sprzedajne i patriotów. To była podstawowa bariera. Agentura była przykładem zdrady i sprzedajności. Agenci byli użyteczni dla całego obozu, który grał na Moskwę. Celem koalicji pezetpeerowsko-targowickiej było przede wszystkim utrzymanie celów rosyjskich w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. 4 czerwca minęła 30. rocznica ujawnienia tzw. listy Macierewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Antoni Macierewicz lustracja historia Polski III RP

Macierewicz: sojusz wokół zbrodni smoleńskiej to ten sam, który obalił rząd Olszewskeigo

- Działania podejmowane przez Donalda Tuska były tymi, które ułatwiły Rosjanom doprowadzenie do zbrodni smoleńskiej. Sojusz wokół tej sprawy jest tym samym, który obalił rząd Jana Olszewskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Antoni Macierewicz Michał Rachoń Jan Olszewski historia Polski

"Nie wszyscy grali pod niepodległość". Arkadiusz Siwko o czasach rządu Jana Olszewskiego

- Oczekiwano, że rząd będzie tworzył podwaliny pod niepodległość. Jedną z nich było wycofanie wojsk sowieckich z Polski. To nie jest jednak tak, że wszyscy grali pod niepodległość - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Siwko, szef gabinetu ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Rząd RP lustracja PRL historia Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego rozpoczął budowę niepodległego państwa polskiego

- Rząd Jana Olszewskiego sformułował i rozpoczął realizację głównych celów tworzących niepodległą strukturę państwa polskiego - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Antoni Macierewicz. Były szef MON wymienił między innymi nawiązanie współpracy z NATO oraz USA, które nazwał "głównym kierunkiem politycznym" tego gabinetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jan Olszewski historia Polski Antoni Macierewicz

Jan Parys o roli Rosji 30 lat temu i dziś: znów jest naszym problemem

- Wtedy Rosja była osłabiona i rezygnowała z ekspansji. Jak się okazało – chwilowo. Teraz znowu przystąpiła do ekspansji w momencie, kiedy rozwinęła się gospodarczo i ma więcej pieniędzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski rząd Polityka zagraniczna Polski Rosja komunizm NATO HISTORIA Wydarzenia Polskie Radio 24 Jan Parys POLSKA polityka

Kto chciał obalenia rządu Jana Olszewskiego? Naimski: oprócz Wałęsy najbardziej wyróżniał się Tusk

- Oprócz Lecha Wałęsy wyróżniał się Donald Tusk, który nawoływał do policzenia głosów. Chodziło o to, żeby Lech Wałęsa, Donald Tusk i cała zgraja mogli się zorientować czy mają większość, czy mogą wrócić na salę i przegłosować odwołanie rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, który w tamtym czasie był szefem UOP. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Naimski POLSKA historia Polski Jan Olszewski polityka

Wyszkowski o dokonaniach rządu Jana Olszewskiego: dzięki niemu kraj zmienił kierunek polityki zagranicznej

- Minister Jan Parys na polecenie premiera złożył w siedzibie NATO deklarację o woli współpracy. To był szok dla postkomunistów, ponieważ oni woleli pozostawanie w obrębie wpływów Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski (opozycjonista PRL, doradca premiera Jana Olszewskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Olszewski polityka Krzysztof Wyszkowski Tadeusz Płużański okrągły stół historia Polski

Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego sformułował podstawowe kierunki rozwoju Polski

- Gdyby uchwały lustracyjnej nie było, gdyby nie została zrealizowana, nie byłoby IPN, nie byłoby setek tysięcy książek mówiących o historii Polski, przywołujących prawdę o okupacji sowieckiej i o zdradzie, która nas niszczyła przez dziesięciolecia - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz o działaniach rządu Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Jan Olszewski zjednoczona prawica infografika historia Polski polityka

"Rozpoczął drogę odejścia od wpływów Moskwy". W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Olszewskiego

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie została odsłonięta tablica ku czci premiera Jana Olszewskiego. Ufundowali ją mieszkańcy dzielnicy Targówek. Tablicę poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha -  siostrzeniec i chrześniak Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski polityka społeczeństwo premier historia Polski

"Rozpoczął drogę odejścia od wpływów Moskwy". W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Olszewskiego

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie została odsłonięta tablica ku czci premiera Jana Olszewskiego. Ufundowali ją mieszkańcy dzielnicy Targówek. Tablicę poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha -  siostrzeniec i chrześniak Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski polityka społeczeństwo premier odeszli 2019