more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan Paweł II

Szef MEiN: każde nieszczęście na świecie rozpoczyna się od tego, że ktoś nie przestrzega przykazań Dekalogu

Przemysław Czarnek przypomniał słowa papieża Jana Pawła II o Dekalogu: "Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, narodu, świata". - To jest istotą całego posługiwania Jana Pawła II i jego myśli, zawartej w rozmaitych wypowiedziach i jego dziełach. Dziesięć prostych słów - ale wszystkich, nie powyrywanych z kart Pisma Świętego, karteczek, które nam pasują, a zostawionych tych, które nam nie pasują - wyjaśnił minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jan Paweł II Przemysław Czarnek

Beata Szydło: dyskusja o nielegalnej migracji w PE przykładem próby zawłaszczania idei Jana Pawła II

Europoseł Beata Szydło oceniła, że w PE pojawiają się próby zawłaszczania idei Jana Pawła II. - "Jak wy możecie nie wpuszczać uchodźców, jak wy możecie nie pomagać, przecież jesteście chrześcijanami" - to jest używane w zupełnie innym kontekście, do zupełnie innych potrzeb i to jest zawłaszczanie - wskazała polityk podczas konferencji "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło społeczeństwo Jan Paweł II

Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata". Andrzej Duda: jego dziedzictwo będzie cenione coraz wyżej

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników kongresu "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" napisał, że "życie i pontyfikat św. Jana Pawła II oddalają się w czasie. Ale ten najwybitniejszy Polak i jeden z największych przywódców Kościoła katolickiego pozostaje obecny w serdecznych wspomnieniach rodaków".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Jan Paweł II Kościół katolicki wiara historia Polski POLSKA społeczeństwo

PR24 Obrazy i chwile pontyfikatu Jana Pawła II. Wspomnienia Adama Bujaka

- Pamiętam papieskie przemówienie na placu Zwycięstwa w Warszawie. Przy tym ogromnym krzyżu, przy prymasie Polski, cudownym, wielkim człowieku, słyszymy słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. One pozostały bardzo głęboko w duszach i sercach milionów Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Jana Pawła II wspominając swoją służbę u boku papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  papież Jan Paweł II Kościół katolicki chrześcijaństwo

PR24 "Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu

- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Jan Paweł II teologia filozofia wiara religia

"Zaśnięcie Matki Bożej". Dziś w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. Wielowiekową wiarę Kościoła w formie dogmatu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus religia tradycja Jan Paweł II katolicyzm Pius_XII papież Watykan

Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Lourdes. Abp Mokrzycki: chciał wyrazić wdzięczność za matczyną opiekę

- Ojciec święty Jan Paweł II miał szczególną cześć do Matki Boskiej, w podróżach apostolskich, starał się nawiedzać sanktuaria maryjne, często koronował obrazy - wspomniał w Polskim Radiu 24 abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy oraz Komisji Doktryny Wiary.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Lourdes Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie

PR24 "Z pewnością nie zostawił nas samych". Ks. Kowalski o roli Jana Pawła II w przemianach Sierpnia 80

- Gdy przyglądamy się transparentom zawieszonym na stoczniowej bramie nr 2 podczas strajków w sierpniu 1980 roku, możemy zaobserwować w centralnym miejscu krzyż, a po lewej stronie - wizerunek Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus i wizerunek papieża. Z pewnością ten, który obudził naród polski podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979, miał świadomość tego, że przed Polską jest bardzo trudny czas i z pewnością nas nie zostawił samych - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II sierpień 80 Solidarność NSZZ