more_horiz
PR24 Portal
Section05

Japonia

Polskie pieśni rozbrzmiały w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio

"Prząśniczka" Stanisława Moniuszki, piosenka "W zielonym gaju" oraz skomponowana z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Missa pro Patria" Łukasza Farcinkiewicza zabrzmiały podczas koncertu muzyki polskiej w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio. Dziewczęcemu Chórowi Katedralnemu Puellae Orantes z Tarnowa towarzyszyła tokijska orkiestra Fiharmonia Tama pod batutą Chikary Imamury.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Japonia Tokio

16. runda MŚ Formuły 1. Grand Prix Japonii już w niedzielę

W niedzielę na torze Suzuka zostanie rozegrana 16. runda mistrzostw świata Formuły 1 - Grand Prix Japonii. Liderem cyklu jest obrońca tytułu Holender Max Verstappen z teamu Red Bull, który wygrał w tym roku już dwanaście wyścigów, w tym dziesięć z rzędu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców Formuła 1 Japonia wyścigi samochodowe Rajdy samochodowe kierowcy samochody

Mike Nogami i początki japońskiego rocka w obiektywie

To wydanie "Nocnej strefy" było opowieścią o małej rewolucji w japońskiej muzyce. Rewolucji, której na początku lat 70. ubiegłego wieku dokonał zespół Happy End i której naocznym świadkiem był Mike Nogami, słynny fotograf blisko związany z legendarną grupą muzyczną. Był on gościem poniedziałkowej audycji, w której podzielił się anegdotami i opowieściami z czasów narodzin japońskiego rocka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba Dwójka Japonia MUZYKA fotografia

FIA WEC 2023. Feam WRT z Kubicą w składzie wygrał szóstą rundę na torze Fuji

Team WRT z Robertem Kubicą w składzie wygrał w niedzielę na japońskim Fuji International Superspeedway w Oyamie szóstą rundę długodystansowych mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship) i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej kategorii LMP2.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców wyścigi samochodowe Rajdy samochodowe Robert Kubica Japonia samochody kierowcy

"Nie powodują skutków radiologicznych dla ludności". Szef MAEA o zrzutach wody z Fukushimy

Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fukushima woda Japonia ŚWIAT atom energia atomowa Azja elektrownia atomowa

Auto niczym klub muzyczny. Toyota dla prawdziwego Dj'a

Dla niektórych kierowców jedną z najważniejszych kwestii w samochodzie jest jego nagłośnienie. Toyota wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom, prezentując auto, które jest swego rodzaju klubem muzycznym na czterech kołach. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 toyota Japonia muzyka rozrywkowa muzyka elektroniczna sprzęt dla audiofila

Yoshio Ojima - czołowy przedstawiciel japońskiego ambientu

Yoshio Ojima zaleca słuchać swojej muzyki z głośnością odpowiadającą głośności codziennych dźwięków takich jak szum klimatyzatora czy lodówki. I w taki też dyskretny sposób od prawie 40 lat we wnętrzach nowoczesnej galerii Spiral w Tokio rozbrzmiewają jego utwory będące jednym ze szczytowych dokonań ambientu (zwanego w Japonii Kankyō Ongaku).
Zobacz więcej na temat:  ambient Japonia kompozytor Krzysztof Dziuba Dwójka MUZYKA

Nowa era współpracy USA-Japonia-Korea Południowa. "Amerykanie wyszli z optymalnym pomysłem"

- USA chcą pokazać alternatywę dla presji Chin. Istnieje już format Quad (USA-Indie-Japonia-Australia) i AUKUS, który łączy USA, Wielką Brytanię i Australię. Sieć nieformalnych sojuszy ma zapewnić, że strefa Indo-Pacyfiku pozostanie wolna i otwarta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz. 
Zobacz więcej na temat:  USA Japonia Korea Południowa Chiny Camp David ŚWIAT Ameryka

Ściślejsza współpraca Waszyngtonu, Seulu i Tokio. W tle obawy o politykę Chin i Korei Płn.

- Siła Ameryki leży w jej sojuszach. I wszystko, co tu uzgodniliśmy, to wytworzy impet, który z roku na rok, z miesiąca na miesiąc będzie czynił nasze relacje silniejszymi i bardziej pewnymi - powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Korei Płd. i premierem Japonii. Przywódcy tych trzech krajów ogłosili kolejny etap wzajemnej współpracy. - Tu chodzi o dekady, dekady relacji, które budujemy - podkreślał Jo Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Południowa Japonia USA Tajwan

Rosyjskie samoloty naruszyły przestrzeń powietrzną Japonii. Poderwano myśliwce

Agencja Reutera podała, że japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Japonia Chiny Rosja samoloty ŚWIAT Azja