more_horiz
PR24 Portal
Section05

Japonia

W Japonii obył się państwowy pogrzeb premiera Shinzo Abe. Polskę reprezentował Henryk Kolwaczyk

W Tokio odbył się państwowy pogrzeb zastrzelonego w lipcu byłego premiera Japonii, Shinzo Abe. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele 218 krajów i terytoriów m.in wicepremier USA Kamala Harris. Polskę reprezentował Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Szczegóły Informacyjnej Agencji Radiowej przybliżyła korespondentka Polskiego Radia w Tokio Dorota Hałasa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia Shinzo Abe pogrzeb Tokio

Kraftwerk na Bałkanach i głosy ze Wschodu

Nad fenomenem "bułgarskich głosów" rozwodzono się już nieraz. Polifoniczne pieśni z Bałkanów swego czasu podbiły świat, a także serca artystów i producentów z najróżniejszych stron sceny, w tym serce samego Ivo Wattsa-Russella. W latach 80. kierowana przez niego wytwórnia 4AD wznowiła (wydany w 1975 roku w Szwajcarii) album "Le Mystère des Voix Bulgares" i tym samym sprawiła, że muzyka bułgarska trafiła do nowej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Płyty Krzysztof Dziuba Dwójka

Zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Szef japońskiej policji podał się do dymisji

Szef japońskiej Narodowej Agencji Policji, która nadzoruje lokalne siły policyjne, podał się do dymisji. Itaru Nakamura wyjaśnił, chce w ten sposób wziąć na siebie odpowiedzialność za lipcowe zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Polityk został zastrzelony, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia zabójstwo zamach śmierć Shinzo Abe

Japonia zmienia politykę w kwestii atomu. Rozważa budowę nowych reaktorów jądrowych

Rząd Japonii rozważy opracowanie nowych, mniejszych i bezpieczniejszych elektrowni jądrowych - oświadczył premier Fumio Kishida. Agencja Kyodo podkreśla, że budowa nowych reaktorów byłaby odejściem od stosowanej dotąd polityki japońskich władz. Po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku japońskie władze wyłączyły większość elektrowni nuklearnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Japonia energetyka energia atomowa emisja co2 atom Azja ŚWIAT