more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jazz

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - tak królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem, wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Album z piosenkami Władysława Szpilmana. Lala Czaplicka: wszystkie są piękne

Warszawianka, śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie Lala Czaplicka na antenie Programu 1 Polskiego Radia, prezentuje album "Szpilman", nagrany wspólnie z Orkiestrą Adria. - W utworach Władysława Szpilmana jest melodia, rytm i harmonia. Wszystko to trzymają niebanalne teksty, a każdy z nich można przepuścić przez swoją wrażliwość i nadać mu sens - mówi artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Władysław Szpilman Jerzy Petersburski Warszawa muzyka klasyczna Jazz

Ewa Bem na specjalnym koncercie w Studiu im. Witolda Lutosławskiego

W najbliższy piątek (30.09) o godz. 18.00 w ramach najdłuższego festiwalu jazzowego w Polsce - Dwójkowego Jazz.PL - królowa polskiego jazzu wystąpi w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Towarzyszyć jej będą znakomici muzycy: Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Robert Majewski i Czesław Bartkowski. Transmisja na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Bem Jazz

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

Władysław "Adzik" Sendecki: chodzi mi o to, by "uwolnić" muzyków klasycznych

- Nie można pędzić do przodu, jak brakuje tego z tyłu. Dorasta się i dojrzewa z tym, co się wcześniej wybudowało - mówił Władysław "Adzik" Sendecki na antenie radiowej Dwójki. - Człowiek się przecież przez całe życie rozwija - dodał. Pianista zaprosił słuchaczy na swój piątkowy koncerty w ramach cyklu "Jazz.PL", w trakcie którego zagra z Atom String Quartet. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz fortepian koncert Atom String Quartet Piotr Metz Władysław Sendecki

Marcin Masecki: Zygmunt Karasiński pisał jazzowe standardy

- Ojciec puszczał na gramofonie dużo muzyki polskiego międzywojnia. Muzyka ta była wokół mnie i była częścią mnie. Gdy miałem 16 lat, z moim ówczesnym profesorem Andrzejem Jagodzińskim i z kwartetem smyczkowym Prima Vista nagrałem płytę z melodiami z tamtych lat. Był to pierwszy świadomy esej na temat tej muzyki - mówi Marcin Masecki, który w cyklu "Jazz.PL" przypomni twórczość pioniera polskiego jazzu - Zygmunta Karasińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Masecki Jazz Piotr Metz Zygmunt Karasiński Dwudziestolecie międzywojenne Jan Młynarski piosenka kompozytor skrzypce George Gershwin