more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jerozolima

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu Szewach Weiss

W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec". "Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował." - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując wiadomość o śmierci Weissa.
Zobacz więcej na temat:  Szewach Weiss śmierć Izrael Jerozolima

Zniszczono figurę Chrystusa. Kościół Katolicki ostro potępia profanację w Jerozolimie

Kościół Katolicki ostro potępił dzisiejszy akt nienawiści wobec chrześcijan w Jerozolimie. Rano amerykański religijny Żyd zniszczył figurę Chrystusa w jednym w katolickim Kościele Biczowania na Starym Mieście. Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Motywy jego działania najprawdopodobniej miały charakter religijny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Kościół katolicki katolicyzm

Izrael chce odbierać obywatelstwo zamachowcom. To odpowiedź na ataki w Jerozolimie

Ustawa w sprawie odbierania obywatelstwa osobom, które dokonują zamachów i są opłacane przez palestyńskie władze przeszła właśnie pierwsze czytanie w Knessecie. Jest to odpowiedź na najnowszą eskalację przemocy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Po tym, jak izraelscy żołnierze zabili w Dżeninie dziewięciu Palestyńczyków, arabski napastnik zabił siedem osób w synagodze w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zamach Izrael Bliski Wschód terroryzm Jerozolima

Antony Blinken poleci na Bliski Wschód. Będzie próbował złagodzić napięcia w regionie

Amerykański sekretarz stanu włącza się w wysiłki na rzecz uspokojenia sytuacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Antony Blinken przybędzie w poniedziałek do Ramallah oraz do Jerozolimy, gdzie będzie rozmawiać z obiema stronami konfliktu. Amerykański polityk przylatuje na Bliski Wschód w kilkadziesiąt godzin po fali zamachów w Jerozolimie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerozolima Antony Blinken Wojciech Cegielski Bliski Wschód

"Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz". Netanjahu zapowiedział zdecydowaną odpowiedź na palestyńskie ataki

W sobotę premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział "zdecydowaną, szybką i precyzyjną" reakcję na piątkowy atak palestyński w pobliżu synagogi na obrzeżach Jerozolimy, w wyniku którego zginęło siedem osób. W Zachodnim Brzegu Jordanu wojsko izraelskie zostało wzmocnione dodatkowymi oddziałami.
Zobacz więcej na temat:  Jerozolima zamach polityka terroryzm dyplomacja

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael starożytność medycyna choroba pasożyty archeologia NAUKA Jerozolima