more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jerzy Urban

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

PR24 "Personifikacja absolutnego zła". Ks. prof. Dariusz Oko o Jerzym Urbanie

- Należał do najbardziej inteligentych sług zła, co go nie usprawiedliwia. Najbardziej inteligentną istotą jest szatan, który był pierwszym stworzeniem po Bogu, najlepiej wyposażoną w dary duchowe. W swojej pysze sądził, że może być większy od Boga. Inteligencja i zdolności nie są gwarancją czynienia dobra. Najbardziej inteligentni mogą być najbardziej zdeprawowani i niegodziwi. Jerzy Urban stał po stronie zła - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz prof. Dariusz Oko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Urban PRL komunizm historia Polski społeczeństwo

"Wstyd, komunisto Kwaśniewski". Szef MEiN stanowczo o wypowiedzi byłego prezydenta na pogrzebie Jerzego Urbana

Jeśli prezydent Kwaśniewski porównuje Urbana - piewcę i człowieka, który gloryfikował czas PRL, będąc rzecznikiem prasowym Jaruzelskiego - z premierem Morawieckim w wolnym, praworządnym państwie, jednym z najbezpieczniejszych w Europie, to po prostu jest komunistą, który kłamie - skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jerzy Urban Przemysław Czarnek Aleksander Kwaśniewski komunizm

Pogrzeb komunistycznego propagandzisty Jerzego Urbana. Wśród uczestników Kwaśniewski i Michnik. Byli też protestujący

Jedni przyszli pożegnać Jerzego Urbana, drudzy przynieśli portrety ks. Stefana Niedzielaka, ks. Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Osoby brutalnie zamordowane przez komunistyczny reżim, którego Urban był twarzą oraz współtwórcą. Rzecznik władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, co też wzbudziło wiele kontrowersji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Urban odeszli 2022 PRL komunizm

Premier Morawiecki: dołożę starań, by Jerzy Urban doczekał się uczciwej opowieści na swój temat

- Jeśli tak dalej pójdzie, to Urban okaże się bohaterem, a ksiądz Jerzy Popiełuszko wichrzycielem i zdrajcą - powiedział o niektórych reakcjach na śmierć rzecznika władz PRL premier Mateusz Morawiecki. W swoim cotygodniowym podcaście zadeklarował, że osobiście dołoży starań, by Jerzy Urban "doczekał się uczciwej opowieści na swój temat". - Uczciwej, a więc takiej, która obnaża jego potworność - podkreślił szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Jerzy Urban PRL historia Polski społeczeństwo

"Był ideologicznym mordercą księdza Popiełuszki". Borowski o Urbanie

- Jerzy Urban stał za kłamstwem PRL, najbardziej obrzydliwymi i zbrodniczymi czynami popełnianymi przez funkcjonariuszy tamtego systemu, m.in. za opluwaniem księdza Jerzego Popiełuszki. Msze za ojczyznę nazywał seansami nienawiści - przypominał w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", działacz opozycji demokratycznej w PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Urban dziennikarstwo PRL stan wojenny Jerzy Popiełuszko

"Makabryczny rzecznik, ponury wesołek". Radio Wolna Europa o Jerzym Urbanie

"Bezwolne paprochy" - napisał kiedyś Jerzy Urban o działaczach Solidarności. – Bezkarnie znieważał prawie wszystko i wszystkich: patriotyczne i religijne uczucia Polaków, więźniów politycznych, robotników, młodzież, wybitnych ludzi świata nauki i kultury – ocenił dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE Józef Ptaczek. I nie był to jedyny krytyczny głos na tej antenie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko propaganda PRL komunizm Wojciech Jaruzelski stan wojenny

Nie żyje Jerzy Urban. Piotr Semka: żegnają go jako swojego towarzysza walki z prawicą

- Hasło głoszone przez Jerzego Urbana zostało przez część elit przyjęte i wcielone w życie. Dlatego dziś żegnają go jako swojego towarzysza walki z prawicą, a epizod stanu wojennego chcą zamknąć lub też zbanalizować poprzez opowiadanie, jakim był dowcipnym publicystą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka ("Do Rzeczy"). 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 Piotr Semka Jerzy Urban odeszli 2022

Co Jerzy Urban powiedział prokuratorom z IPN? Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Były rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego kilka lat temu publicznie wyznał, że był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego Popiełuszkę. - Był twarzą rządu Jaruzelskiego, stanu wojennego, twarzą tych zbrodni, które wówczas były popełniane, a które on racjonalizował, tłumaczył i o których czasami również kłamał - powiedział dr Andrzej Zawistowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski komunizm PRL stan wojenny Jerzy Popiełuszko Czesław Kiszczak Instytut Pamięci Narodowej