more_horiz
PR24 Portal
Section05

język ojczysty

Rola języka ukraińskiego. Reportaż "Na początku było słowo" [POSŁUCHAJ]

Jednym z języków, o który trzeba teraz specjalnie dbać, jest język ukraiński. Przez całe lata, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego, językiem urzędowym był rosyjski. Dzieci uczyły się w szkole po rosyjsku. Z czasem, szczególnie we wschodniej Ukrainie, zaczęto się posługiwać, nawet w rodzinach, tylko rosyjskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Na początku było słowo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska mowa język ojczysty pr poleca Ukraina reportaż w Jedynce

"Na początku było słowo" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o roli języka ukraińskiego

21 lutego obchodzony jest międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony 17 listopada 1999, przez UNESCO dla upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w1952 roku w Dhace ( stała się później stolicą niepodległego Bangladeszu). Zginęło wtedy pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu, statusu języka urzędowego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż język ojczysty Ukraina

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Kaszuby Śląsk Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka

"To jeden z symboli niepodległości". Eksperci o języku ojczystym

Język polski w ocenie ekspertów, także wielu obcokrajowców, pozwala dostrzec i wyrazić subtelności nieznane innym językom. Jest dźwięczny, delikatny, ale i trudny dla wielu. - Bardzo często, posługując się językiem, nie doceniamy tego, że operujemy narzędziem bardzo wyrafinowanym i bardzo precyzyjnym, a jednocześnie artystycznie pięknym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Tomasz Makowski Rafał Wiśniewski język ojczysty język polski Anna Cegieła

Aneta Korycińska: język młodych jest skrótowy, ale nie ubogi

- Powiedzenie, że "młodzież kiedyś była lepsza" śmiało można przełożyć na język. Mowa ojczysta też była w lepszej formie, ale młodzi ją popsuli i zubożyli - śmieje się polonistka Aneta Korycińska. - Takie zarzuty czynią od lat starsze pokolenia, bo nie zawsze pamiętają, że gdyby nie młodzi, to nie szlibyśmy do przodu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język polski język ojczysty literatura KULTURA Kasia Dydo