more_horiz
PR24 Portal
Section05

język polski

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda Mariusz Błaszczak kancelaria prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej intel Krzysztof Penderecki język polski

Język medycyny. Jak komunikować się na linii pacjent-lekarz?

Bardzo wiele słów, wyrażeń, powiedzeń opisujących naszą rzeczywistość czerpie inspiracje z terminologii medycznej i nawiązuje do anatomii człowieka. Szczególne miejsce zajmuje serce, które jest źródłem chyba najliczniejszych metafor, bo to nie tylko niezwykle ważny organ, ale i "siedlisko" naszych emocji. "Coś leży nam na sercu", "serce podchodzi do gardła", "kamień z serca", "złamane serce"... Czy kardiolog odnajdzie w tych wyrażeniach echa prawdziwych schorzeń?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Jerzy Bralczyk Artur Mamcarz medycyna język polski Przemysław Urbańczyk językoznawstwo

Grunge - na czym polegał fenomen sceny Seattle?

Flanelowe koszule, ciężkie buty, włóczkowe czapki i długie włosy. Wszystko to było zewnętrznym symbolem buntu i wiązało się z popularnym w latach 90. kierunkiem muzycznym grunge. Zespoły takie jak Nirvana czy Pearl Jam eksponowały swoją niezależność od muzycznego mainstreamu. W Czwórce sprawdzamy, jak to się stało, że grupy z Seattle na stałe wpisały się w historię światowej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język polski MUZYKA Nirvana Pearl Jam Alice In Chains Rock Kamil Jasieński

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar młodzieżowe słowo roku język polski język ojczysty mowa ciekawostki młodzież pokolenie z

Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Delulu, baza, slay, a może zgerypała lub bambik?

Delulu, slay, czy bambik... Blisko 18 tysięcy słów i wyrażeń zgłosili Internauci w pierwszym etapie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z nadesłanych propozycji jury konkursowe wyłoniło finałową dwudziestkę. Głosowanie w plebiscycie trwa do południa 30 listopada.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski młodzież mowa młodzieżowe słowo roku Radosław Nałęcz Trójka

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski