more_horiz
PR24 Portal
Section05

Joanna Sławińska

Krzysztof Zanussi: to, co boskie, objawia się przez przypadek

Reżyser filmowy i teatralny, producent, eseista. Krzysztof Zanussi, w 2019 roku został uhonorowany "Platynowymi Lwami" za całokształt twórczości, a także Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia. W swoich dziełach stawia liczne pytania egzystencjalne, m.in. o sens przypadku. - To, co boskie, objawia się przez przypadek - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi KULTURA film polski Gdynia Joanna Sławińska filozofia reżyser

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

47. FPFF w Gdyni. Walka samotnej matki, zombie i nieznany ks. Kaczkowski

Powoli dobiega końca 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy ubiegają się produkcje z najrozmaitszych gatunków. Wśród nominowanych filmów znalazły się między innymi historie matki walczącej o prawa jej dziecka, opowieść o apokalipsie zombie oraz dzieje życia ks. Jana Kaczkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni kino Joanna Sławińska Xawery Żuławski

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Utytułowane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi"

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest już na półmetku. Wśród filmów konkursowych możemy zobaczyć m.in. "IO" Jerzego Skolimowskiego i "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej. - Te znane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi, których jeszcze nie widzieliśmy, zaś ich twórcy są dopiero zaczynającymi - mówi Joanna Sławińska z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski Xawery Żuławski Joanna Sławińska Gdynia Jerzy Skolimowski Agnieszka Smoczyńska Jan Kaczkowski Dawid Ogrodnik FPFF w Gdyni Anna Jadowska Daniel Jaroszek festiwal filmowy w Gdyni

"Doskonały duet twórczy": Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska

On jest znanym i nagradzanym reżyserem, ona producentką i współautorką scenariuszy trzech filmów Jerzego Skolimowskiego: "IO", "Essential killing" i "Cztery noce z Anną". Filmy te odnoszą znaczące sukcesy. W "Kulturalnej Jedynce" Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska opowiedzieli o tym, jak pracują i na czym polega proces tworzenia wspólnie scenariuszy. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski reżyser film polski Oscary Joanna Sławińska

"IO" polskim kandydatem do Oscara. Jerzy Skolimowski: jest to szlachetny film

- Nie waham się użyć słowa, że zwierzęta kocham, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi nie mają negatywnego stosunku do życia - mówi Jerzy Skolimowski. Nakręcony przez niego film "IO" został polskim kandydatem do Oscara. - Myślę, że film ma szansę na nominację, reszta jest już niestety loterią - przewiduje reżyser. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski Oscary

Stworzyć pozytywny snobizm. Roman Gutek o powrocie Konfrontacji Filmowych

Po dłuższej przerwie do kin powrócą Konfrontacje Filmowe. - Oglądajmy filmy w kinie, oglądajmy wspólnie i przeżywajmy te emocje. Ta magia gaszenia światła, przeżywanie wspólnie, przyglądanie się, jak inni reagują. To jest magia kina, do tego też rozmowa i wymiana różnych spostrzeżeń. I mamy nadzieję, że tak będzie między 9 a 18 września w całej Polsce - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Roman Gutek FILM kino festiwal filmowy

Filmy Konwickiego i Hasa na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

40 lat temu, w roku 1982 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał imprezę w roku 1983. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, niektóre sięgnęły po najwyższe laury, ale część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.
Zobacz więcej na temat:  kino historia Polski Joanna Sławińska Tadeusz Konwicki Czesław Miłosz Wojciech Jerzy Has Litwa stan wojenny Gdynia

"Kościuszkowski western". Paweł Maślona o filmie "Kos"

- Nie jest to taki film historyczny, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bardziej jest to fantazja na temat Kościuszki, insurekcji i wszystkiego, co się działo, niż rozprawka historyczna. Jest to fantazja, ale chcemy być jak najbliżej prawdy o tym czasie - opowiada o filmie "Kos" jego reżyser Paweł Maślona. Produkcja na podstawie scenariusza Michała Zielińskiego zabierze widzów w przeddzień insurekcji kościuszkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska Tadeusz Kościuszko film polski FILM