more_horiz
PR24 Portal
Section05

Józef Mackiewicz

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

"Cisza w Pogrance". Marcin Pilis z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została przyznana po raz kolejny. Tym razem wyróżniono Marcina Pilisa, autora książki "Cisza w Pogrance", która opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku. - Mamy rok Józefa Mackiewicza i wojnę, która się toczy na Ukrainie, więc to, że po raz kolejny uhonorowano książkę poświęconą Wołyniowi, jest szczególne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Pilis. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marcin Pilis Józef Mackiewicz

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka literatura Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Włodzimierz Bolecki Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

Józef Mackiewicz – reporter "z bezwzględnością chirurga" o Kresach

- Mackiewicz pokazuje straszny "obraz nędzy i rozpaczy", który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku Józefa Mackiewicza, ustanowionym w 120. rocznicę urodzin pisarza, w naszym cyklu przybliżamy Państwu biografię autora "Lewej wolnej" oraz omawiamy różne aspekty jego literackiej i publicystycznej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz reportaż w Jedynce Katyń Dorota Gacek Dwójka KULTURA

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska

"Lewa wolna" jako przekaz historyczny. Prof. Łukomski: Mackiewicz miał wielkie wyczucie dziejowe

- "Lewa wolna" to przede wszystkim przekaz polityczny, przekaz historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk, pytany o słynną powieść Józefa Mackiewicza. - Mackiewicz, mimo iż nie był profesjonalnym historykiem, miał wielkie wyczucie dziejowe, wielkie wyczucie historii i taka ta powieść jest. Jest też opatrzona materiałami źródłowymi, udowadniającymi pewne tezy związane z przebiegiem działań wojennych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Józef Mackiewicz bitwa warszawska KULTURA literatura

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński literatura

"Józef Mackiewicz doceniał życiodajną rolę przyrody"

- Józef Mackiewicz od dziecka był otoczony przyrodą i umiał się zachwycić jej pięknem. Przyroda jest funkcją myślenia Mackiewicza o świecie i kluczem do wielu jego tekstów, w niej objawia się istota człowieczeństwa. Mawiał, że życie społeczne, polityczne, wszystkie ludzkie sprawy są częścią przyrody, należy ją rozumieć bardzo szeroko - mówiła w Dwójce Katarzyna Bałżewska, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza". 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek przyroda

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś Józef Mackiewicz Stanisław Cat-Mackiewicz literatura Dorota Gacek wspomnienie KULTURA Dwójka