more_horiz
PR24 Portal
Section05

Józef Niewiarowski

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Transformacja energetyczna. Z jakich paliw będziemy korzystać w przyszłości?

Energia cieplna z odnawialnych źródeł, zielony wodór, który będzie napędzał nie tylko samochody i airbusy, ale cały przemysł, oraz wiodąca rola nowych technologii – tak według ekspertów kształtują się najważniejsze trendy i kierunki transformacji energetycznej. Wiele państw, w tym Polska, rozpoczęło już działania w kierunku przejścia na "paliwa przyszłości".
Zobacz więcej na temat:  Trójka energetyka energia odnawialna energia odnawialne źródła energii Piotr Firan Józef Niewiarowski

Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?

Za rozwojem technologii stoi wizja ułatwienia nam życia. Powstające urządzenia, aplikacje i systemy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na naszą codzienność i doskonalenie naszych umiejętności. Jednocześnie jednak działają też na naszą psychikę i samopoczucie. Czy dzięki technologii faktycznie żyje nam się lepiej?
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologia technologie gry gry komputerowe Witold Lazar Józef Niewiarowski

Dzień Praw Człowieka. Jak wygląda dziś ich przestrzeganie?

 "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby". – Te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. 10 grudnia to obchodzimy Dzień Praw Człowieka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka prawa człowieka Światowy Dzień Praw Człowieka Piotr Firan Raf Uzar Józef Niewiarowski

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Syberia Witold Lazar Trójka

Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Józef Niewiarowski Paweł Turski matematyka informatyka

W poszukiwaniu nowych gwiazd i planet. Ty też możesz odkrywać kosmos

Szacuje się, że cały widzialny Wszechświat zawiera 2 biliony galaktyk, a każda galaktyka kilkaset miliardów gwiazd. To daje niewyobrażalną liczbę 200 tryliardów. Misja kosmicznego teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej od kilku lat zbiera dane gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce dane te będą udostępnione dla wszystkich tych, którzy chcieliby amatorsko poszukiwać nowych gwiazd i planet. W audycji mówiliśmy również o historii polskiej pracy na rzecz rozwoju astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Witold Lazar Przemysław Lis Józef Niewiarowski kosmos hobby