more_horiz
PR24 Portal
Section05

Józef Piłsudski

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Obraz Wojska Polskiego II RP na przedwojennych fotografiach

Wojsko Polskie było bardzo wdzięcznym tematem dla fotografów tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zdjęcia miały pokazać, że "w końcu jest to nasze polskie wojsko, a nie obca armia".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wojsko Wojsko Polskie fotografia Józef Piłsudski Krzysztof Michalski

"Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków"

W 102. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej zaprezentowaliśmy dokumentalny cykl audycji przygotowanych przez Aleksandrę Łapkiewicz: "Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków". Prześledziliśmy najważniejsze wydarzenia tego czasu, a oprócz relacji ze sztabu generalnego i analizy prowadzonej przez dowódców słuchaliśmy opowieści z frontu i żołnierskich - czasem pełnych humoru, często dramatycznych - wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka Aleksandra Łapkiewicz historia Polski Józef Piłsudski

Ostatni samochód Marszałka

Józef Piłsudski to postać, której zawdzięczamy zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku w jednej z najważniejszych bitew w historii Europy. Oprócz niepodważalnego wkładu w historię i niepodległość Polski, warto podkreślić jego zasługi dla rozwoju polskiej motoryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochody samochód motoryzacja HISTORIA historie kolekcjonowanie cadillac Piłsudski-rocznica Józef Piłsudski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Kornat: polska armia wykonała fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem Piłsudskiego

- Był to cud w znaczeniu takim, że dokonał się zwrot akcji na froncie, pomimo tego, że żołnierz polski ponosił klęski na olbrzymiej części Europy Wschodniej, to nie doszło do demoralizacji polskiej armii, wykonała ona fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem marszałka Piłsudskiego, manewr flankowy od południa w stylu napoleońskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa historia Polski 1920 bitwa warszawska Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Józef Piłsudski

Bitwa Warszawska. Prof. Chwalba: Piłsudski był autorem pomysłu, Rozwadowski przygotował szczegóły operacji

- Piłsudski był autorem tego pomysłu. Realizowały go głównie, w jego przekonaniu, najlepsze wojska - nawiązujące do tradycji legionów. Rozwadowski natomiast był sztabowcem. To sztab musiał przygotować szczegółowo operację. I ją przygotował - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Andrzej Chwalba. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Józef Piłsudski

Stanisław Skwarczyński. Komendant Oleandrów

Przebył wzorcową dla piłsudczyka drogę, której najjaśniejszym punktem była karta legionowa. Jako jeden z ostatnich świadków tamtych dni dzielił się – aż do swojej śmierci 41 lat temu, 8 sierpnia 1981 – barwnymi wspomnieniami z okresu formowania zalążków Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Skwarczyński Pierwsza Kadrowa Józef Piłsudski Legiony Polskie Legiony Oleandry I wojna światowa II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne wojna 1920