more_horiz
PR24 Portal
Section05

Józef Stalin

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR Józef Stalin ludobójstwo

Teheran i Jałta. Zdrada z punktu widzenia Polski, realpolitik z puntu widzenia aliantów

Teheran i Jałta, zdaniem prof. Andrzeja Nowaka, współcześnie Polakom kojarzą się przede wszystkim ze zdradą. Zwłaszcza dotyczy to drugiej z konferencji. - Jałta jako moment, w którym czujemy się opuszczeni i zdradzeni przez sojuszników - zauważa gość audycji "Historia żywa".
Zobacz więcej na temat:  Jałta Teheran Józef Stalin Dorota Truszczak Winston Churchill historia Polski prof. Andrzej Nowak

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm Józef Stalin historia Polski komunizm Moskwa PZPR

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński religia Kościół wiara PRL Józef Stalin

"Zamordowali 6 mln naszych obywateli, nie zapomnimy". Wiceszef MSZ w rocznicę sowieckiej napaści

W niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że "84 lata temu, 17 września 1939 r. sowiecka Rosja napadła na Polskę". "Zamordowali 6 mln naszych obywateli, zniszczyli cały kraj, rozkradli majątek, wywieźli miliony do niewolniczej pracy. Nie zapomnimy" - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza Paweł Jabłoński MSZ

"To dopełnienie tragedii polskiego września". Ambasador Szczerski o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku stała się dopełnieniem tragedii polskiego września i była wprost realizacją umowy między Hitlerem a Stalinem, znanej jako pakt Ribbentrop-Mołotow".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza ONZ Krzysztof Szczerski

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Niemcy POLSKA II wojna światowa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski

"Nazistowski reżim został pokonany, ale Polska nie odzyskała pełnej suwerenności". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r.

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte