more_horiz
PR24 Portal
Section05

Julia Przyłębska

"Takie zachowania przekraczają zasady cywilizowanego dyskursu publicznego". Prezes TK o ataku na siedzibę PiS

- Z przykrością muszę stwierdzić, że tego typu zachowania i publiczne wypowiedzi niektórych polityków i dziennikarzy przekraczają zasady cywilizowanego dyskursu publicznego - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, pytana o wtorkową próbę wtargnięcia do siedziby PiS w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  PiS Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Radosław Fogiel Piotr Müller POLSKA sądownictwo

Julia Przyłębska: mam 9-letnią kadencję sędziego TK, "odkucie" mnie od stanowiska byłoby anarchią

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby została "odkuta" od stanowiska. - To byłaby anarchia - podkreśliła Julia Przyłębska na antenie TV Republika. Jak zaznaczyła, obowiązuje ją 9-letnia kadencja sędziego TK, a ataki na nią mają podważyć autorytet tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska POLSKA

"Zgodne z prawem". Radosław Fogiel o kontaktach przedstawicieli rządu i Trybunału Konstytucyjnego

- Co warto podkreślić, bo tutaj mówimy o zapisach prawa w sytuacjach, w których te rozstrzygnięcia mają skutki budżetowe (…), jest wręcz obowiązek konsultowania się czy kontaktu Trybunału Konstytucyjnego i rządu - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Michał Dworczyk Julia Przyłębska dezinformacja POLSKA służby i bezpieczeństwo Radosław Fogiel Krzysztof Świątek

Przyłębska: nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń TK. To rosyjskie prowokacje

- Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówiła na antenie TVP info prezes TK Julia Przyłębska. Odniosła się w ten sposób do przekazów medialnych dotyczących rzekomych maili, jakie miała wymienić z Michałem Dworczykiem w związku ze sprawami oczekującymi w TK na rozstrzygnięcie. Przyłębska dodała, że to rosyjskie prowokacje i nie da się im zastraszyć.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Rosja propaganda Michał Dworczyk

"Nie ma wyroków na polityczne zamówienie". Müller o medialnych insynuacjach dot. TK

Rzecznik rządu podkreślił, że nie ma wyroków na polityczne zamówienie. W ten sposób Piotr Müller odniósł się do informacji, które ukazały się w części mediów, o rzekomej korespondencję mailowej Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której szef KPRM miał relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie. Jak podkreślił Piotr Müller, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd PiS wojna 2022 Michał Dworczyk Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

Julia Przyłębska: granice postępowania UE ws. Polski wyznaczają Konstytucja i traktaty

- Wyrok TK jest sygnałem, w którym wskazano granice postępowania UE ws. Polski, a te granice wyznaczają Konstytucja i traktaty. Nie wolno dokonywać interpretacji, które wychodzą poza zapisy traktatów - oceniła w "Trójkowym komentarzu dnia" Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Julia Przyłębska Bartłomiej Graczak Trybunał Konstytucyjny sąd sądownictwo Unia Europejska