more_horiz
PR24 Portal
Section05

Julian Tuwim

Tuwim, Broniewski, Leśmian. Poetyckie wybory dziennikarzy Jedynki

Dorota Truszczak o "Lokomotywie", Jakub Domoradzki o podróży ku Itace, Grzegorz Kuzak - marzący o czytaniu "Strof dla Ciebie", i Marcin Kusy - rozważający, czym w istocie jest poezja śpiewana... W związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji Martyna Podolska pytała dziennikarzy Jedynki o ich ulubione wiersze. 
Zobacz więcej na temat:  poezja Martyna Podolska wiersze Julian Tuwim Władysław Broniewski Bolesław Leśmian

Irena Tuwim. Łódź, kobieca poezja i nieśmiertelny Puchatek

Od najmłodszych lat żyła w cieniu swojego słynnego, zresztą bardzo ukochanego brata. Jeśli jest dziś pamiętana, to nie za jej odważne wiersze czy przejmujące łódzkie wspomnienia, ale za polski przekład słynnych książek o Kubusiu Puchatku A. A. Milne'a. 7 grudnia mija 35 lat od śmierci Ireny Tuwim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Tuwim poezja tłumacz literatura literatura polska Kubuś Puchatek Julian Tuwim Łódź

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Aleksander Tansman Julian Tuwim filharmonia narodowa

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej zabytki lokomotywa pociągi historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Józef Stalin Władysław Broniewski Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Plebiscyt Lokomotywa. "Mamy coraz więcej wagonów z dobrymi książkami"

W Plebiscycie Lokomotywa, który od kilku lat organizuje grupa blogerów piszących o książkach dla niedorosłych, nagradzane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Co roku blogerzy nominują 60 tytułów w kilku kategoriach, natomiast internauci wybierają najlepsze z najlepszych. Skąd wzięła się nazwa tego niezwykłego plebiscytu?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Magda Mikołajczuk książki Julian Tuwim