more_horiz
PR24 Portal
Section05

kabaret

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła artystka w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Adam Kreczmar - poeta, satyryk, radiowiec

26 sierpnia 1982 roku w Warszawie zmarł Adam Kreczmar. Był nie tylko autorem licznych satyrycznych słuchowisk emitowanych przez Polskie Radio w ramach audycji "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", lecz także twórcą wielu piosenek wykonywanych przez takie sławy polskiej sceny muzycznej, jak Maryla Rodowicz czy Jerzy Połomski. 
Zobacz więcej na temat:  poezja piosenka kabaret historia warszawy historia Polski Maria Czubaszek Studencki Teatr Satyryków

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR komedia kabaret

Zenon Wiktorczyk – niezapomniany głos Polskiego Radia

105 lat temu urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem mocno związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret dziennikarze HISTORIA

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski HISTORIA Kresy Polskie Radio historia radiofonii kabaret humor Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

"To już lato". Muzyczna propozycja na wakacje od Kabaretu OT.TO

Kabaret OT.TO powraca z nową płytą. Niespełna rok po premierze dobrze przyjętego świątecznego albumu grupa prezentuje wydawnictwo pt. "To już lato", wpisujące się tematyką i nastrojem w wakacyjną porę. - Przyjemnie się pracuje. Robimy nowe piosenki i wydarzenia. Naprawdę jest fajnie - podkreśla Wiesław Tupaczewski z Kabaretu OT.TO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Kabaret OT.TO muzyka rozrywkowa kabaret

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 101. rocznica urodzin artysty.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski kabaret

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski kabaret Małgorzata Raducha

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA kabaret