more_horiz
PR24 Portal
Section05

kapitalizm

Karol Marcinkowski. Jego "Bazar" był pierwszym polskim inkubatorem przedsiębiorczości

Jego życie skupia jak w soczewce losy polskie pierwszej połowy XIX wieku – mężczyzna przeszedł drogę od romantycznego konspiratora, przez powstańca i emigranta, po pozytywistycznego kapitalistę. W tej ostatniej roli zapisał się jako patron rodzimej przedsiębiorczości. 23 czerwca 1800 roku, przyszedł na świat Karol Marcinkowski, wielkopolski lekarz i społecznik, współtwórca Hotelu "Bazar".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Poznań wielkopolskie kapitalizm medycyna

Zaczęło się od pięciu spółek: 32 lata temu wystartowała Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych to symbol polskiego kapitalizmu. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku, co miało też wymiar symboliczny, w dawnym Domu Partii, czyli siedzibie KC PZPR w Warszawie. Notowanych było zaledwie pięć spółek. Dzisiaj notowanych jest 416, w tym 43 zagraniczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA giełda papierów wartościowych pieniądze kapitalizm historia Polski Anna Popek zysk

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa książki Holandia nazizm kapitalizm bmw porsche volkswagen Auschwitz przemysł Niemcy III Rzesza Adolf Hitler

"Chichot historii". Alfred Bujara o komentarzach osób związanych z PZPR dot. debaty w PE

Szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do komentarzy osób związanych niegdyś z PZPR dotyczących debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. - To jest właśnie chichot historii. Ci ludzie nie powinni wypowiadać się w tych kategoriach - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Parlament Europejski polityka kapitalizm PRL

ANALIZA 30 lat transformacji gospodarczej. Trudny start wolnego rynku w wolnej Polsce

Socjalistyczna gospodarka okresu PRL-u 30 lat temu została zastąpiona przez gospodarkę wolnorynkową, ale próby reform ekonomicznych podejmowano już w połowie lat 80. poprzedniego stulecia. Zasadnicze zmiany wystartowały w latach 1989-1991, kiedy to zmienił się ustrój polityczny Polski i nastał wolnorynkowy kapitalizm.
Zobacz więcej na temat:  rynek reformy POLSKA plan Balcerowicza pieniądze przemiany kapitalizm

Jakie są problemy zamówień publicznych w budownictwie?

- Są sytuacje w gospodarce, które ciężko przewidzieć z wyprzedzeniem rocznym - mówił Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Ustalenia między pracodawcami i związkami zawodowymi się pokrywają Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Drogownictwa NSZZ "Solidarność". Goście audycji "Kapitał i praca" rozmawiali o zamówieniach publiczych w budownictwie.  
Zobacz więcej na temat:  kapitalizm praca GOSPODARKA