more_horiz
PR24 Portal
Section05

Karol Szymanowski

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Jana Smeterlina cz. 1 [POSŁUCHAJ]

Jan Smeterlin to zapomniany dziś polski pianista światowej sławy, urodzony w Bielsku-Białej, absolwent mistrzowskiej klasy Leopolda Godowskiego w Wiedniu. W pierwszej poświęconej mu audycji usłyszeliśmy "Barkarolę Fis-dur" op. 60, "Berceuse Des-dur" op. 57 oraz kilka etiud i mazurków z różnych opusów. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Adam Rozlach Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Wiedeń Karol Szymanowski Jan Smeterlin

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2022 roku mija 36 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Fryderyk Chopin Karol Szymanowski

Witold Lutosławski: Szymanowski był rodzajem idola

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Dwójka Beata Stylińska

Muzyczna podróż przez twórczość Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku. Kompozytor przyszedł na świat dokładnie 140 lat temu w rodzinnym majątku w Tymoszówce – miejscu, które obecnie znajduje się na Ukrainie. To właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem zaczął chodzić już do profesjonalnego nauczyciela, który stwierdził, że może nie będzie z niego wirtuoza, ale talent do muzyki bezsprzecznie posiada. Z czasem Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy na naukę kompozycji, a niedługo później trafił do Berlina. Tam rozpoczęła się jego kariera poza granicami kraju, która szybko przerodziła się w ogólnoświatową sławę.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Karol Szymanowski kompozytor Izabela Żukowska radio dla dzieci

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski literatura

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski Beata Stylińska Dwójka muzyka klasyczna