more_horiz
PR24 Portal
Section05

Karolina Rożej

Szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo nowe szczepionki?

Od piątku (16.09) wszystkie osoby powyżej dwunastego roku życia, które przeszły podstawowy schemat szczepienia i otrzymały pierwszą dawkę przypominającą, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Jakim preparatem będą wykonywane szczepienia?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Stankiewicz Karolina Rożej Waldemar Kraska Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie szczepionka omikron Grzegorz Cessak Joanna Zajkowska

Przekop Mierzei Wiślanej. "Elbląski port odciąży inne nadbrzeża w kraju" [WIDEO]

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zapewni współpracę zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi portami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu. Od niedzieli (18.09) nowy kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Jego budowa trwała ponad 2 lata.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana Elbląg Mariusz Janczewski Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk Rafał Traks Port Morski w Elblągu Arkadiusz Zgliński

Od soboty nowy taryfikator. Piraci drogowi dostaną mocno po kieszeni

Od 17 września kierowców czeka kolejna rewolucja w przepisach. Jeszcze więcej punktów karnych za najcięższe wykroczenia, wyższe mandaty i punkty karne, które będą kasować się dopiero po dwóch latach. Wchodzące w życie zmiany mają wyeliminować piratów drogowych i poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Robert Opas przepisy drogowe kierowca kierowcy

Mieszkańcy Elbląga i okolic o przekopie Mierzei Wiślanej: to dla nas ogromna szansa

Dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną port w Elblągu otwiera się na Bałtyk. Inwestycja stwarza też nowe możliwości dla okolicznych miejscowości, nie tylko pod względem gospodarczym. I właśnie na aspekt turystyczno-rekreacyjny zwracają uwagę mieszkańcy Elbląga i okolic.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Joanna Stankiewicz Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana Elbląg

"W wakacje często brakuje krwi". Jak pomóc i zostać krwiodawcą?

Szpitale i centra krwiodawstwa po raz kolejny apelują o oddawanie krwi, której w te wakacje brakuje. Jest to spowodowane między innymi bardzo dużą liczbą wypadków. - W szpitalu jest też wielu chorych, którzy czekają na krew - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Kierzyk, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo krew zdrowie Karolina Rożej

Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się, wchodzą nowe przepisy

To ostatni dzwonek dla kierowców na redukcję punktów karnych na dotychczasowych zasadach. Za miesiąc kursy będą organizowane, ale już zdecydowanie rzadziej. Będą też dłuższe i droższe. - Zmiana jest na niekorzyść osób, które popełniają wykroczenia, ale za to na korzyść, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jankowski z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej kierowca kierowcy

"Problem nasila się w wakacje". Właściciele porzucają starsze i schorowane psy

Wakacje to niestety taki czas, kiedy psy zaczynają przeszkadzać niektórym opiekunom. Powód? Kolidują z urlopowymi planami, są za stare albo po prostu chorują. - Właściciele często podwożą je do bramy naszej placówki i zostawiają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pies zwierzęta schronisko dla zwierząt Lublin

"Staramy się zarażać miłością do sportu". Znani sportowcy trenują z młodzieżą

To pierwsze w historii obozy sportowe, które łączą trzy dyscypliny: siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę. Uczestniczyło w nich już ponad 4 tysiące młodych osób. Popularni sportowcy chcą pokazać młodzieży, że aktywność fizyczna może być fantastycznym sposobem na życie. - Być może nie jestem już tak blisko tego, co robiłam wcześniej, ale to może mieć kontynuację w przyszłości, bo ktoś kiedyś pokocha sport tak jak ja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Niedźwiedź, wielokrotna reprezentantka Polski w piłce ręcznej.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej krzysztof ignaczak Cezary Trybański Iwona Niedźwiedź Inowrocław

Przegląd techniczny auta po nowemu. "Diagności będą poddani większej kontroli"

Dokumentacja fotograficzna potwierdzająca obecność samochodu na przeglądzie, dodatkowa opłata za wykonanie badania po terminie i zmiana kontroli zasad samych stacji. Od 1 stycznia 2023 badania techniczne będą po nowemu. - Te zmiany mają wyeliminować z dróg pojazdy w złym stanie technicznym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Klaudia Porębska ministerstwo infrastruktury policja Robert Opas samochody kierowcy Rafał Weber Marcin Barankiewicz stacja kontroli pojazdów

"Koronawirus nie zniknie". COVID-19 może przypominać anginę lub przeziębienie

Objawy COVID-19 mogą być w tym roku inne niż jeszcze podczas poprzednich fal. - Infekcja objawia się bólem gardła. Nieraz są to też objawy, jak przy zapaleniu zatok. Mogą to być również biegunki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie. Kiedy powinniśmy wykonać test?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce Karolina Rożej

Pożary w lasach. "W większości spowodowane są przez człowieka"

Do 23 lipca 2022 r. miało miejsce w Polsce więcej pożarów lasów niż w całym 2021 roku. - Wszyscy po okresie covidowym chcą zaznać trochę spokoju i spotkać się z dziką przyrodą. I tutaj niestety brakuje racjonalnego myślenia czasami, kiedy rozpalamy ogień w lesie, kiedy palimy tam grilla, kiedy wyrzucamy śmieci, butelki albo kiedy wjeżdżamy samochodem - mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej pożar Lasy Państwowe las