more_horiz
PR24 Portal
Section05

katalonia

"Diamentowy plac" - kultowa katalońska powieść Mercè Rodoredy

We wstępie do "Diamentowego placu" Mercè Rodoreda podkreśla, że jest to powieść o miłości. - Zgadzam się, ale spotkałam się też z takimi opiniami, że jest to jedna z najciekawszych pozycji o wojnie domowej, opowiedziana z perspektywy człowieka, który jest ofiarą tej wojny, który musi znosić wszelkie konsekwencje i nie ma na nic wpływu - powiedziała w audycji "Moje książki" tłumaczka Anna Sawicka.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk literatura KULTURA katalonia

Niezwykła uroczystość w Barcelonie. Na wieży bazyliki Sagrada Familia rozbłyśnie 5-tonowa gwiazda

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na bazylice Sagrada Familia w Barcelonie rozbłyśnie dwunastoramienna, podświetlana gwiazda, otoczona wieńcem z 12 mniejszych gwiazd. Wskazówki na temat wyglądu gwiazdy pozostawił sam twórca projektu bazyliki Antonio Gaudi. Instalacja nawiązuje do apokaliptycznego przedstawienia Maryi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Europa Kościół katolicki Hiszpania katalonia Barcelona Antonio Gaudi

Zatrzymanie Puigdemonta. Były premier Katalonii zadeklarował udział w posiedzeniu dot. jego ewentualnej ekstradycji

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, który w czwartek został zatrzymany na Sardynii i otrzymał zakaz opuszczania tej włoskiej wyspy, ogłosił w sobotę, że w najbliższy poniedziałek wróci do Brukseli. Ekstradycji separatystycznego polityka domagają się władze Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy sardynia Hiszpania katalonia Carles Puigdemont zatrzymanie polityka

Katalońscy separatyści sprzedają "dowody tożsamości". Można je kupić w sieci

Separatystyczna organizacja Rada na rzecz Republiki Katalonii ogłosiła w internecie, że od tego tygodnia można zwracać się do niej o wydawanie "republikańskiego dowodu tożsamości". Dokument nie stwierdza narodowości katalońskiej, nie zawiera zdjęcia posiadacza ani nie ma daty ważności. Ma za zadanie symboliczne poświadczenie o odłączeniu się od Hiszpanii - pisze dziennik "El Confidencial”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Europa Europa Zachodnia katalonia