more_horiz
PR24 Portal
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka literatura Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Włodzimierz Bolecki Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

Narodowe Czytanie 2022. "Po pierwsze nie nudzić"

- Mam jedną zasadę, która przyświeca mi od początku drogi zawodowej, ona brzmi "po pierwsze nie nudzić". W związku z tym na scenie pojawi się dziesięciu Mickiewiczów i cztery Maryle, bardzo zdolni aktorzy - mówił Janusz Kukuła, reżyser tegorocznego Narodowego Czytania i dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz literatura Dwójka Maria Janion romantyzm Dorota Gacek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Narodowe Czytanie 2022

Miron Białoszewski patronem "Stolicy Języka Polskiego"

- Miron Białoszewski jest wciąż żywym patronem - każdy ma swojego Mirona. On nie jest niczyj i nie jest zawłaszczony, a każdy czytelnik może poczuć z nim więź, bo jest tak współczesny. Mamy to szczęście, że jest też premiera nowej książki – zupełne zaskoczenie, bo nikt nie miał świadomości, że są jeszcze powojenne teksty dziennikarskie Białoszewskiego - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, kuratorka programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Dwójka Festiwal Stolica Języka Polskiego KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Reporter Białoszewski - "Na każdym rogu ta sama truskawka"

- Chciałem zobaczyć to, co wielki pisarz tworzył na samym początku. Mam takie podejście do pisarzy, że ważne jest wszystko - mówił w Dwójce w Mironie Białoszewskim prof. Adam Poprawa, który wybrał i opracował teksty opublikowane w zbiorze "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" .
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski literatura Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dziennikarstwo KULTURA

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński z medalem Gloria Artis

- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Wacław Holewiński

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA Janusz Kukuła

Wiktoria Amelina: to Lwów, jaki chciałabym widzieć w swoim dzieciństwie

- Lwów z książki "Dom dla Doma" to nie jest ten Lwów, który zapamiętałam z dzieciństwa. Wtedy wydawał mi się po prostu zagadkowym starym miastem i tak jak jedna z moich bohaterek, Marusia, pytałam swoją babcię, czy mamy suknie balowe. Wydawało mi się bowiem, że w takim mieście wyprawia się mnóstwo balów - mówiła w Dwójce Wiktoria Amelina, autorka powieści "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Stanisław Lem Lwów Dwójka KSIĄŻKA

Nagroda im. Marka Nowakowskiego dla Kazimierza Orłosia

- Kazimierz Orłoś to niewątpliwie najwybitniejszy obecnie prozaik nowelista w literaturze polskiej. W rozmaitych kontekstach pojawiał się i pojawia także w kontekście Marka Nowakowskiego - mówił w radiowej Jedynce prof. Maciej Urbanowski, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej im. M. Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś literatura Magda Mikołajczuk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Marek Nowakowski KSIĄŻKA

Polskie Radio wydaje nagrania z września '39. "To dokumenty, których nie da się zafałszować"

- Na pięciu płytach CD zawarte są dźwięki archiwalne, które zostały nagrane we wrześniu 1939 roku, podczas wojny, właśnie tu, w Polskim Radiu - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas konferencji promującej wydaną właśnie "Kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia radiofonii płyta album II wojna światowa

Anna Lisiecka: Bogusław Kaczyński był tytanem pracy

- "Operowe qui pro quo" były filmami akcji, kręconymi w dworach i pałacach Wielkopolski. "Portrety gwiazd" to reportaże uczestniczące, Bogusław Kaczyński miał szaloną inwencję w dziennikarskiej pracy. Prezentował gwiazdy, ale również lansował młodych wykonawców, jeździł na prowincjonalne festiwale - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".  
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Bogusław Kaczyński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

"Aurelia Wyleżyńska była kobietą odważną i zdeterminowaną"

- Aurelia Wyleżyńska napisała setki artykułów prasowych na bardzo ważne tematy kultury i edukacji. Przez całe życie docierała do swych odbiorców, we Lwowie, w rosyjskim Saratowie, w Paryżu, wszędzie gdzie się znalazła. Była nosicielką wiedzy o polskiej kulturze, pisała też powieści - mówił na antenie Dwójki dr Marcin Urynowicz z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  literatura Powstanie Warszawskie Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz IPN konferencja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek