more_horiz
PR24 Portal
Section05

Katarzyna Kobylecka

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja góry religia geografia

"Jabłko", czyli galeon z 1629 roku. Bliźniak słynnej "Vasy"

Szwedzcy badacze zlokalizowali liczący sobie 400 lat wrak galeonu o nazwie "Jabłko". To bliźniacza jednostka słynnego okrętu "Vasa". Statek ten był od dawna poszukiwany. - Mógł transportować duże ilości wojska i ładunku związanego z militariami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność archeologia Szwecja

Wlk. Brytania, Francja, USA. Jak świat odnosił się do polskiej niepodległości?

I wojna światowa była pierwszym konfliktem zbrojnym nowoczesnej Europy, w którym masowo zastosowano ciężką artylerię, czołgi, samoloty bojowe i broń masowego rażenia. Jak Europa i świat reagowały na dążenia Polski do niepodległości? Czy sprawa polska w ogóle była obecna na forum międzynarodowym?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Katarzyna Kobylecka USA Francja Wielka Brytania

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Święto Niepodległości Ignacy Mościcki Kazimierz Sosnkowski

"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia

Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Pół miliona lat temu Homo heidelbergensis mieszkał koło Ojcowa?

Takie wnioski płyną z analiz zabytków krzemiennych, odkrytych w jaskini Tunel Wielki koło Ojcowa. Liczą one sobie 500 tysięcy lat, a to oznacza, że wykonał je kuzyn człowieka współczesnego - Homo heidelbergensis, który znany jest z "produkcji" takich narzędzi w innych częściach Europy. O tych wyjątkowych ustaleniach opowiedziała w "Eurece" dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia farmacja

Polski naukowiec zidentyfikował blisko tysiąc członków zakonu krzyżackiego

Norbert Delestowicz jest historykiem, dyrektorem Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, tegorocznym laureatem Programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego dotychczasowy dorobek naukowy, na który składa się m.in. praca nad stworzeniem katalogu sylwetek braci zakonu krzyżackiego z terenu Prus w latach 1310-1351.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Krzyżacy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Dwójka

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Majowie Tadeusz Kościuszko Meksyk Półwysep Jukatan Uniwersytet Warszawski NAUKA ciekawostki

Nobel 2022 w dziedzinie chemii. "Osiągnięcia laureatów się zazębiają"

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana. Komitet Noblowski nagrodził Carolyn Bertozzi i Barry'ego Sharplessa ze Stanów Zjednoczonych i Mortena Meldala z Danii. W uzasadnieniu doceniono naukowców za "rozwój chemii klik oraz chemii bioortagonalnej". Prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że ten obszar chemii zdecydowanie zasługuje na nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka chemia Carolyn Bertozzi Barry Sharpless Morten Meldal Jacek Jemielity Sławomir Sęk