more_horiz
PR24 Portal
Section05
katastrofa ekologiczna

Skażenie Odry. Premier Morawiecki zapowiada zaostrzenie przepisów ws. zanieczyszczania rzek

Podczas konferencji we wsi Uraz nad Odrą premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata w sprawie zaostrzenia przepisów wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. - Kary powinny być bardziej surowe - ocenił szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Odra premier Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna prawo ustawa

Rtęć w Odrze przyczyną śnięcia ryb? Jednoznaczna odpowiedź niemieckiego ministra

Minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii Axel Vogel, potwierdził na konferencji prasowej, że przekazał Elżbiecie Polak, marszałek województwa lubuskiego informację o wysokim stężeniu rtęci, jakie wykazało badanie próbki wody z Odry. Zastrzegł jednocześnie - jak zaznacza "Rzeczpospolita", że rtęć "na pewno nie była przyczyną śnięcia ryb w tak krótkim czasie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra ryby katastrofa ekologiczna Niemcy

Sytuacja na Odrze. Anna Moskwa rozmawiała z unijnym komisarzem. "Poprosiłam o wskazanie podobnych sytuacji w Europie"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podziękowała unijnemu komisarzowi do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijusowi Sinkeviciusowi, za rozmowę w sprawie skażenia Odry. We wpisie na Twitterze przekazała, że przedstawiła sytuację na rzece i stan prac, a także poprosiła o wskazanie podobnych sytuacji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Odra bezpieczeństwo katastrofa ekologiczna ryby Unia Europejska Anna Moskwa POLSKA polityka

Marszałek woj. lubuskiego celowo dezinformowała opinię publiczną ws. Odry? Wiceszef MSWiA chce interwencji służb

Odpowiednie służby powinny wyjaśnić, czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak "dezinformowała opinię publiczną" ws. sytuacji na Odrze - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko ekologia katastrofa ekologiczna rzeka Odra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker dezinformacja MSWiA ochrona środowiska

Niemiecki minister mówił o rtęci w Odrze? "Taka wypowiedź nie jest mi znana"

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak informowała w sobotę, że została przez stronę niemiecką zapewniona o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. W niedzielę zdementował to na konferencji prasowej minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. Elżbieta Polak twierdzi jednak, że doszło do błędu w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Niemcy

Skażenie Odry. Anna Moskwa: nie potwierdzono obecności substancji toksycznych

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w najbliższych godzinach próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. Dodała, że podjęto decyzję, że część próbek zostanie wysłana do zbadania do zagranicznych laboratoriów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo katastrofa ekologiczna Odra Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Śnięte ryby w Odrze. Nowy komunikat Wód Polskich

Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry - podało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dodano, wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem. Wskazano również, że w ciągu ostatniej doby w regionie Górnej Odry, na administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach odcinku, nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka

Ponad 200 żołnierzy pomaga oczyścić Odrę. Szef MON: możemy zawsze na nich liczyć

Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych - podkreślił wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo żołnierze Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej straż graniczna granica rzeka Odra katastrofa ekologiczna

Śnięte ryby w Nerze. RCB poszerza alert i przypomina, by absolutnie nie wchodzić do rzeki

Po znalezieniu śniętych ryb w Nerze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert także do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). Wcześniej ostrzeżenia skierowano do dwóch łódzkich powiatów - łęczyckiego i poddębickiego. RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody z tej rzeki.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rzeka katastrofa ekologiczna rcb ryby środowisko ochrona środowiska społeczeństwo straż pożarna policja służby i bezpieczeństwo

Nie tylko Odra. Wojewoda wielkopolski apeluje, by nie wchodzić do rzeki Ner

Wojewoda wielkopolski po posiedzeniu sztabu kryzysowego podał do wiadomości jego rekomendacje: zaleca się unikania kąpieli w rzece Ner oraz unikania pojenia w niej zwierząt. Wojewoda dodał, że działania te mają charakter prewencyjny i są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska wielkopolskie regiony rzeka katastrofa ekologiczna

"Przyczyną mógł być wzrost zasolenia". Minister klimatu o skażeniu Odry

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w sobotę na Twitterze, że badania nie wskazują na to, by w Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci, za to podniesiony jest poziom zasolenia. Jak wyjaśniła szefowa resortu, wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym, a "wykonanie badań ryb pod kątem toksykologii pozwoli ustalić ewentualne szkodliwe substancje".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Odra ochrona środowiska katastrofa ekologiczna Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska