more_horiz
PR24 Portal
Section05

katastrofa smoleńska

Śledztwo smoleńskie. Sakiewicz: mówienie, że Putin nie mógł się dopuścić zamachu jest niesłychane

- Podstawowym argumentem tych, którzy uważali, że w Smoleńsku miał miejsce zwykły wypadek i że nie należy badać wersji zamachu, było to, że "Rosjanie nie mogli tego zrobić". To płytkie intelektualnie, głupie i szkodliwe. (..) Mówienie, że Putin nie mógł się dopuścić zamachu jest niesłychane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk Antoni Macierewicz

Prezydent Duda: podkomisja Macierewicza realizowała prace bardzo rzetelne, wielowątkowo i wieloaspektowo

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podkomisja smoleńska, w okresie, kiedy uczestniczył w jej pracach, "realizowała prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo i wieloaspektowo". - Oczekuję obiektywnego spojrzenia na tych, którzy za wszelką cenę dążą do prawdy, i tych, którzy powinni byli ją ustalać w 2010 r., kiedy był ku temu najlepszy czas - dodał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk TVN Andrzej Duda prezydent Antoni Macierewicz

Zarzuty TVN dot. śledztwa smoleńskiego. Dr Nowaczyk: podkomisja opierała się na wynikach szeroko zakrojonych badań

- Podkomisja, w oparciu o bardzo szeroko zakrojone badania najnowszymi metodami naukowymi, ustaliła, że samolot w momencie odejścia na drugi krąg utracił końcówkę skrzydła, a stało się to w wyniku wybuchu w tym skrzydle. Na to są określone dowody przytoczone w naszym raporcie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były pełniący obowiązki przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku dr Kazimierz Nowaczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk

"Nie wykluczam kroków prawnych". Były szef MON o materiale TVN24 ws. ukrywania dowodów w śledztwie smoleńskim

- Nie jest wykluczone, że będą podejmowane działania prawne po materiale TVN24 na temat prac komisji - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową były szef MON Antoni Macierewicz. Poseł PiS dodał, że być może przed sądem należy postawić nie tyle dziennikarzy, ile polityków "eksponujących oszustwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa smoleńska

Macierewicz: Rosja nie zanegowała naszego raportu. Zwrot wraku jest konieczny

Rosja jest zobowiązana do zwrotu stronie polskiej wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku - stwierdził w TVP Info szef Podkomisji do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku Antoni Macierewicz. - Nie ma więc mowy o manipulacji badaniami katastrofy - podkreślił, dodając, że jego wszystkie ekspertyzy amerykańskiego NIAR zostały opublikowane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Rosja polityka

Raport ws. katastrofy smoleńskiej. Wiceszef MSZ: dziś nie ma przestrzeni, by rozmawiać o tym z Rosją

- Kontakty dyplomatyczne Polski z Rosją są obecnie praktycznie zamrożone. W związku z tym nie ma dziś przestrzeni do tego, by podejmować temat katastrofy smoleńskiej - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o kolejne kroki rządu, po publikacji raportu podkomisji smoleńskiej. Raport przedstawiono 11 kwietnia br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Rosja polityka

"Myślę, że Rosjanie oszukali TVN". Macierewicz komentuje doniesienia stacji ws. Smoleńska

- Panowie z TVN24 nie zdają sobie sprawy, że to my przekazaliśmy dokładnie NIAR-owi dane tak, żeby wypracować trajektorię zgodną z założeniami komisji Jerzego Millera, a pierwsze założenie, jakie zrobił NIAR było wg tego, co rzeczywiście się zdarzyło i wtedy okazało się, że samolot w ogóle w innym miejscu uderzył w ziemię - powiedział w Polskim Radiu przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoni Macierewicz. - Oni są niekompetentni, albo Rosjanie nimi manipulują - powiedział, krytykując reportaż TVN.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Michał Rachoń katastrofa smoleńska POLSKA

Podkomisja smoleńska wzywa Rosję do zwrotu wraku TU-154M. Wysłano oficjalne pismo

Podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej zwróciła się z pismem do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej o zwrot szczątków Tu-154M wraz z rejestratorami pokładowymi i wszystkimi materiałami dowodowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska społeczeństwo Rosja prawo Antoni Macierewicz

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: dzięki niemu Polska jest dużo silniejsza

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie mówił, że uczynił on wiele dla Polski. - Bez Lecha Kaczyńskiego nie moglibyśmy zwyciężać, doprowadzać do tego, że Polska jest dziś dużo sprawiedliwsza i dużo silniejsza niż była wcześniej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość katastrofa smoleńska

Prawnik, patriota, prezydent. 73. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego

73 lata temu, 18 czerwca 1949 roku, urodził się Lech Kaczyński, prezydent Polski w latach 2005-2010. W swoich wystąpieniach jako głowa państwa wielokrotnie podkreślał potrzebę jedności wśród Polaków, zwracał uwagę na patriotyzm i tożsamość historyczną Polski jako fundamenty budowania pozycji naszego kraju w Europie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość opozycja demokratyczna katastrofa smoleńska zjednoczona prawica

Katyń i Smoleńsk w polskiej literaturze

Mord na polskich oficerach w lesie katyńskim i katastrofa smoleńska. Historia XX-wieku, której ostatni świadkowie odchodzą, i historia najnowsza, która dla większości z nas nie tak dawno była jeszcze czasem teraźniejszym. Oba te wydarzenia stanowiły punkty zwrotne w historii Polski. Oba – jak zresztą wszystkie przełomowe momenty w dziejach – oddziaływały także na literaturę: od publicystyki po poezję.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Magdalena Złotnicka Trójka