X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
katolicyzm

Kontrowersyjna pielgrzymka

Przypomnieniem najbardziej wstydliwej i kontrowersyjnej dla Polaków pielgrzymki JP II do Ojczyzny w jej 30 rocznicę. Krzyczeliśmy, że nas na nią nie stać w dorabiającym się kraju. Jakiego egzaminu nie zdaliśmy w ogólnym „oszołomieniu wolnością.”? Dlaczego Ojciec Święty podniesionym głosem przypominał nam wybrane przykazania Dekalogu? Które z Jego myśli nadal są aktualne i podobnie jak 30 lat temu- niewygodne w czasach „totalnej wolności”?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. Prymas Polski: wielu przyznaje, że tu spotkali Jezusa

- To jest przede wszystkim przychodzenie do źródeł, a do źródła idzie się po to, żeby odczuć ożywczą świeżość. Ile razy młodzież tutaj się gromadzi, to jest szansa na to, aby mogła odczuć tę świeżość, która jest tutaj i którą jest sam Bóg - mówił arcybiskup Wojciech Polak podczas XXV Spotkań Młodych Lednica 2000. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lednica Lednica 2000 chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara

Prof. Roszkowski: krzyż jest w dzisiejszym, coraz bardziej pogańskim świecie postrzegany zupełnie fałszywie

- Chcę podkreślić jedną rzecz - historia chrześcijaństwa, w tym także moja książka, jest właśnie tym - historią, a nie legendą czy mitem. Między Jezusem historii a Chrystusem wiary nie ma sprzeczności. Powstałe na początku I wieku pisma św. Pawła i Ewangelistów każdy historyk powinien odczytywać jako wiarygodne źródła - mówi prof. Wojciech Roszkowski o swojej najnowszej dwutomowej monografii "Historia chrześcijaństwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo HISTORIA KSIĄŻKA Kościół katolicyzm społeczeństwo

Monstrancja – znak prawdziwej obecności Chrystusa i uświęcania przestrzeni

Podczas procesji eucharystycznych lub adoracji konsekrowana hostia jest pokazywana wiernym w monstrancji. Przypomina wykonane z największą starannością dzieło jubilerskie, by podkreślić znaczenie realnej obecności Chrystusa, odnowionej obecności Boga wśród ludzi. W Familijnej Jedynce powiemy jaka jest historia monstrancji, jakie postacie przyjmowała na przestrzeni wieków, a jakie współcześnie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Dziś Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół chrześcijaństwo Boże Ciało katolicyzm aktualności katolickie

Abp. Gądecki: potrzebne są serca gotowe na otwarcie korytarzy humanitarnych

- Trzeba formować w sobie "serce otwarte na cały świat", trzeba, by migranci zostali przyjmowani, chronieni, promowani oraz integrowani - powiedział w niedzielę w Piekarach Śląskich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki pielgrzymka młodzież Piekary Śląskie migracja wiara katolicyzm chrześcijaństwo prawa człowieka uchodźcy

„…Jestem zaledwie pyłkiem historii.”

Przez trzy dni kilometrowe kolejki ludzi dniem i nocą przechodziły przed trumną Kardynała S. Wyszyńskiego, by oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia. Ceremonię pożegnania Prymasa na żywo transmitowało radio i telewizja. Wierzący i niewierzący oddawali hołd pasterzowi Kościoła i mężowi stanu.. A on sam w 35 rocznicę pracy biskupiej napisał ”widzę, że jestem zaledwie pyłkiem historycznym”.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Pozwólcie, żeby to Jezus był waszą mocą". Bp Rafał Markowski do neoprezbiterów

Na zakończenie mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której 26 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, kard. Kazimierz Nycz wręczył neoprezbiterom dekrety na ich pierwsze parafie. Wskazując na przykład kard. Wyszyńskiego, podkreślił znaczenie więzi z Chrystusem i bliskości kapłana z ludźmi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Kościół katolicyzm Kazimierz Nycz

Św. Urszula Ledóchowska - powołana do służby Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

"Jeśli Kościół dzieli się na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu". Papież Franciszek w niedzielnej homilii

 - "Nie" dla ideologii, "tak" dla bycia razem - mówił papież Franciszek podczas mszy w niedzielną uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Watykanie. Ostrzegał, że gdy Kościół dzieli się na konserwatystów i postępowców, na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa papież Franciszek Homilie Kościół Watykan katolicyzm chrześcijaństwo