more_horiz
PR24 Portal
Section05

katolicyzm

Zesłanie Ducha Świętego. Bp Lechowicz: dzięki Niemu przeżywamy obecność Jezusa w Kościele

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów Jezus Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela, aby doprowadził do końca dzieło zbawienia. Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz powiedział, że dzisiejsza uroczystość przypomina nam o mocy Ducha Świętego, który buduje Kościół Boży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara katolicyzm

tylko u nas Atak na św. Jana Pawła II nie osiągnął celu. Walka o dusze Polaków wciąż jednak trwa

Kłamliwy atak na św. Jana Pawła II, oparty na esbeckich dokumentach, nie przyniósł spodziewanego efektu. Polacy, w większości, wciąż deklarują, że jest on dla nich autorytetem moralnym. Atak ten jednak jest przestrogą. Można być bowiem pewnym, że będą kolejne, prawdopodobnie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. To zaś sprawia, że powinniśmy sięgnąć do źródeł, do słów papieża, w szczególności tych, które kierował On do nas samych – a tu z pomocą przychodzi właśnie wydana książka "Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki" (wyd. Biały Kruk).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki chrześcijaństwo społeczeństwo katolicyzm

"Potrzeba nam dziś siły, jaką miał św. Bobola". Do zakopiańskiej "Księżówki" wprowadzono relikwię duchownego

Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w niedzielnej homilii wygłoszonej podczas wprowadzenia relikwii św. Boboli do kaplicy zakopiańskiej "Księżówki" powiedział, że "potrzeba dziś duchowego przebudzenia, nawrócenia i nowej nadziei". - Potrzeba nam tej siły i mocy, jaką miał Andrzej Bobola - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Kościół chrześcijaństwo religia wiara katolicyzm miłość śmierć POLSKA Zakopane

Ksiądz na nowe czasy

Nie żyjemy w epoce zmian ale w czasie zmiany epok - podkreśla papież Franciszek i wskazuje, że nowe czasy stawiają przed Kościołem nowe problemy i wyzwania. Wymagają również kapłanów, którzy w laicyzującym się świecie będą zdolni  umacniać wiernych w życiu wiarą i w głoszeniu Ewangelii. W audycji będziemy pytać, jakich duszpasterzy potrzebuje Kościół w XXI wieku. Gościem  audycji będzie m.in. bp Piotr Jarecki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 19. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

Opactwo westminsterskie. Tysiąc lat tradycji, 40 koronacji i bardzo stary tron

– Tutaj dzieje się historia Anglii. To wyjątkowy budynek, wyjątkowy kościół, co oddaje nawet jego prawny status. Jest to bowiem tzw. wyjątek królewski, czyli opactwo bezpośrednio podległe monarchii – mówił w Polskim Radiu Rafał Brzeski, korespondent polskich mediów w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Karol III król królestwo Londyn Kościół protestantyzm Wielka Brytania Elżbieta II architektura HISTORIA koronacja katolicyzm chrześcijaństwo gotyk średniowiecze

Targi Wydawców Katolickich

28 Targi Wydawców Katolickich to już wydarzenie o międzynarodowej skali. W tym roku dodatkowo łączy się z narodowym Dniem Czytania Biblii i początkiem tygodnia biblijnego. Dlatego z laureatami tegorocznej nagrody Feniks z dziedziny literatury, multimediów oraz muzyki porozmawiamy nie tylko o ich osiągnieciach ale i o wartościach głośnego czytania tekstu raz współczesnych interpretacjach Słowa biblijnego.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA