more_horiz
PR24 Portal
Section05
katolicyzm

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko na twardo jajko chleb wypieki Kościół

Dziś Wielki Piątek. Bp Sobiło: pamiętajmy o wielkiej Ofierze Jezusa Chrystusa

- Oddajmy Ojcu Niebieskiemu wszystko to co jest w naszych sercach, wszystkich naszych bliskich. Każdego dnia będziemy przynosić grupy różnych dusz, które oczekują Bożego Miłosierdzia. O 15 Jezus umarł na Krzyżu. Potem niech będzie w naszych domach, w naszych parafiach, w naszej ojczyźnie - moment wyciszenia i spokoju, abyśmy mogli rzeczywiście być z Jezusem, który umarł i trwać przy jego grobie - oczekując Jego Zmartwychwstania- powiedział w przesłaniu na Wielki Piątek biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej z Ukrainy Jan Sobiło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo Kościół katolicyzm

Triduum Paschalne. Prof. Grzegorz Kucharczyk: najtrudniejszy moment jest także znakiem nadziei

- Moment najtrudniejszy dla Kościoła był na samym jego początku. W Wielki Piątek właściwie wszyscy apostołowie, z wyjątkiem św. Jana, opuścili Chrystusa, było to wielkie odejście. Zaparł się nawet św. Piotr - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia POLSKA społeczeństwo wiara Niedziela Palmowa Wielkanoc święta katolicyzm Dorota Kania

Ks. Kurp SAC na Wielki Czwartek: kapłaństwo bez ducha służby jest wynaturzone

- Często słyszymy o tych, którzy błądzą, mylą kapłaństwo z jakąś formą strukturalno-społeczną, która ma jakieś konkretne znamiona. Natomiast często pomijany jest aspekt ofiarniczy i wtedy to kapłaństwo się wynaturza, staje się czymś przeciwnym samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne

"Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku

Dziś Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego i przygotowanie do najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. - Liturgia Wielkiego Czwartku jest wdzięcznością za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ale przede wszystkim oznacza poddanie się działaniu Boga. Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez krzyż, przez to wszystko, czego się boimy, aż do duchowego Zmartwychwstania - wyjaśnił ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki katolicyzm Wielkanoc Triduum Paschalne

Prześladowania katolików w Chinach. Władze zaostrzają kurs przed Wielkanocą, uprowadzono biskupa

W ostatnich dniach władze Chin zaostrzyły represje wobec Kościoła katolickiego. 7 kwietnia wywieziono samolotem w nieznanym kierunku biskupa Wenzhou (z prowincji Zhejiang) Shao Zhumina. Prawdopodobnie chciano mu w ten sposób uniemożliwić sprawowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia. Katolicy w Chinach, nieuznający kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, zmuszeni są działać w podziemiu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki Azja Chiny katolicyzm Pekin

Święta Wielkanocne razem z uchodźcami. O. Tasiemski: szansa, by nauczyć się szacunku do odrębności

- Tutaj nie ma problemu w tym, by razem usiąść do stołu, żeby się cieszyć sobą i również uczyć, bo to, co jest istotne to jest szansa uczenia się - nie tyle przekonywania, bo przecież historia obydwu narodów jest inna - szacunku dla odrębności - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Tasiemski, dominikanin.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia POLSKA społeczeństwo wiara Niedziela Palmowa Wielkanoc święta katolicyzm

O ostatniej wieczerzy, miedzy wyobraźnią a rzeczywistością

„…z chlebem wyraźnie dostępnym na stole, z niebem i ziemią symbolicznie wyrażonymi, z Synem Bożym zapowiadającym swą śmierć i zmartwychwstanie, które przyniesie ludzkości życie wieczne – przedstawia świat, wizję czasów i przestrzeni, boskość, sposób poznania nieskończonego Boga w dziele opartym na racjonalności, proporcji i liczbie”  Te słowa odnoszą się do Leonarda da Vinci i jego dzieła Ostatnia wieczerza.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II papież wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Kościół rocznica religia katolicyzm Karol Wojtyła HISTORIA historia Polski papież Franciszek Benedykt XVI

Ksiądz Kazimierz Jancarz – niezłomny duszpasterz Nowej Huty

Swojej działalności nie zawęził wyłącznie do posługi kapłańskiej. Był tytanem pracy społecznej. Pomimo szykan bezpieki pomagał "Solidarności" i strajkującym robotnikom. W Archiwum Radia Wolna Europa zachowały się bezcenne wypowiedzi kapłana ze strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w 1988 roku, w który był zaangażowany.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Solidarność Kościół katolicki historia PRL komunizm katolicyzm lata 70 lata 80

"Jesteśmy wdzięczni za dar nowych błogosławionych". List prezydenta do papieża z okazji rocznicy wyboru

Prezydent Andrzej Duda napisał list do papieża Franciszka z okazji 9. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. W liście czytamy między innymi: "W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz łask Bożych w pełnieniu misji prowadzenia Kościoła Powszechnego i sprawowaniu posługi apostolskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent papież papież Franciszek rocznica wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm pokój wojna na Ukrainie wojna 2022 Solidarność uchodźcy
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem