more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kazachstan

"O jego względy zabiegają Europa i Chiny". Kazachstan nową stacją benzynową dla Starego Kontynentu?

Portal dziennika "Handelsblatt" (HB) analizuje, że "bogaty w ropę naftową Kazachstan stopniowo odsuwa się od Rosji. O względy Kazachstanu zabiegają Europa oraz Chiny. Prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa, który wg sondaży w niedzielnych wyborach zdobył blisko 82 proc. głosów, odwiedzili w ostatnim czasie wysocy urzędnicy UE i szefowie rządów Niemiec czy Turcji".
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne pieniądze Rosja ŚWIAT Europa

Rosja traci sojuszników? Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśnia

- Mamy do czynienia z rewizją założeń, które legły u podstaw utworzenia układu Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Nie da się ukryć, że katalizatorem tych wszystkich przemian jest wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (główny specjalista Zespół Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ośrodek Studiów Wschodnich Kazachstan

Polska nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji wojennych

Polska nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji została sporządzona na podstawie ogłoszonego 1 września raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. Szacuje on szkody wojenne Polski na 6 bilonów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Kazachstan reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa wojna na Ukrainie

Ważne wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla repatriacji Polaków z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu

Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie prezentowała członkom i sympatykom organizacji polskich, zasady i możliwości repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Polacy za granicą Uzbekistan Kirgistan repatrianci kancelaria premiera wojna na Ukrainie

Psuedoreferenda na Ukrainie. Kolejny kraj deklaruje, że ich nie uzna. To postsowiecka republika

Kazachstan nie uznaje "referendów" przeprowadzanych w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy, a także na południu tego kraju, w okupowanych przez Rosję częściach regionów chersońskiego i zaporoskiego - oświadczył jednoznacznie rzecznik kazachstańskiego resortu dyplomacji Ajbek Smadijarow.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Europa Kazachstan Kasym-Żomart Tokajew Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazachstan Polacy za granicą Kresy deportacje

Pamięć zaklęta w przedmiocie. O filmie „Artefakty z szafy...”

Antropologia rzeczy nierzadko jest związana z pamięcią, a mikroświaty odwołują się do makro historii. 18 września 2022 rozdano nagrody „Wydarzenie Historyczne Roku 2021”. Honorowy prezes Związku Polaków w Kazachstanie, Oleg Czerwiński został nagrodzony za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Kazachstan Litwa

Przed spotkaniem Putin - Xi. Paweł Behrendt: Chinom zależy na utrzymaniu w regionie status quo

- Chiny nie zmieniły swojej polityki względem Rosji, nie widać zmiany kursu w Pekinie czy Moskwie, możemy się spodziewać dalszych zapewnień o ścisłej współpracy, prawie sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt (Instytut Boyma) komentując spotkanie prezydentów Chin i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz Kazachstan

"Potrzebny jest wstrząs i musi on pochodzić od nas". Papież na kongresie religii w Kazachstanie

Potrzebujemy religii, aby odpowiedzieć na pragnienie pokoju w świecie - powiedział papież Franciszek w Kazachstanie. W stolicy kraju, Nur-Sułtanie wziął w środę udział w otwarciu VII Kongresu Religii Światowych i Tradycyjnych. Papież mówił: "Religie nie są problemami, ale są częścią rozwiązania zmierzającego ku bardziej harmonijnemu współistnieniu”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Azja papież Franciszek aktualności katolickie chrześcijaństwo