more_horiz
PR24 Portal
Section05

KGB

Kulisy zabójstwa ks. Blachnickiego. Woyciechowski: w operację "Yon" były zaangażowane służby z NRD i agent KGB

- Gontarczykowie zostali ewakuowani z udziałem i pomocą wywiadu cywilnego PRL. Najprawdopodobniej w operację "Yon" były zaangażowane także służby z NRD i wysoko postawiony agent KGB w niemieckim kontrwywiadzie - mówi politolog, publicysta i ekspert ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby specjalne Franciszek Blachnicki Kościół katolicki NRD KGB

Erich Koch - tajemnica Bursztynowej Komnaty utrzymywała go przy życiu

Dlaczego człowiek, który był odpowiedzialny za śmierć 400 tys. ludzi i został skazany na karę śmierci, nie podzielił losu innych zbrodniarzy i dożył swoich lat w więzieniu? Przyczyną była prawdopodobnie tajemnica, której powiernikiem był zbrodniarz - sekret jednego z największych skarbów skradzionych podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa KGB Rzeczpospolita Warszawa III Rzesza

Rosja przygotowuje prowokację na Białorusi? Ukraiński wywiad: celem ma być obiekt w pobliżu granicy z Polską

Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosja przygotowuje prowokację na terytorium Białorusi po to, by wciągnąć ją w wojnę z Ukrainą. Jednym z głównych obiektów prowokacji pozorującej atak terrorystyczny ma być białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu znajdująca się w pobliżu granicy z Litwą i Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni KGB

"Putin nie liczy się z ludzkim życiem". 20 lat od szturmu na teatr na Dubrowce

- Zamach na Dubrowce i sposób, w jaki był przeprowadzony szturm, pokazały, że dla Władimira Putina nie liczy się ludzkie życie, życie zakładników - mówi politolog Iwan Prieobrażenski. 20 lat temu po akcji antyterrorystów w moskiewskim teatrze zginęło co najmniej 130 osób.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA terroryzm Rosja Władimir Putin Anna Politkowska Aleksander Litwinienko

Teatr na Dubrowce. W akcji rosyjskiego specnazu zginęło ponad sto osób

– Terroryści czeczeńscy przetrzymują kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce. Grożą zabijaniem zakładników, straszą, że wysadzą się ze wszystkimi, jeśli siły specjalne dokonają szturmu - ta wiadomość zelektryzowała 20 lat temu cały świat. Trzy dni później, 26 października, rosyjskie służby specjalne rozpoczęły akcję odbijania uwięzionych.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA Sygnały Dnia terroryzm Rosja

Paweł Jabłoński: działania PO oparte są na sugestiach doradcy szkolonego przez KGB

Główna partia opozycji bagatelizuje wpływ Rosji i wywołanej przez nią wojny na globalny wzrost cen, winą obarcza instytucje polskiego państwa, twierdzi że nie mają legitymacji prawnej do działania; swoje działania opiera na sugestiach doradcy szkolonego przez KGB - wskazał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Jabłoński Donald Tusk NBP KGB Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak ZSRR Rosja

Kuczyński: irracjonalne działanie Kremla to wynik nierzetelnego obrazu działań wojskowych

Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, który był gościem "Spojrzenia na Wschód", przyznał na antenie Polskiego Radia 24, że nie jest przekonany, czy rosyjscy dowódcy otrzymują rzetelne diagnozy tego, co dzieje się na froncie. W jego ocenie na tym polega słabość rosyjskich służb. - Nie są tak doinformowane, jak kiedyś KGB - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin ŚWIAT wojna 2022 Ukraina wojsko służby specjalne FSB KGB Antoni Opaliński Związek Sowiecki

Białoruscy sabotażyści blokują rosyjskie pociągi? Ich celem mają być transporty wojskowe

Białoruscy sabotażyści zatrzymują pociągi z rosyjskim sprzętem wojskowym, jadącym na wojnę z Ukrainą. Dziennik regionalny "Kurier Lubelski" informuje, że od początku wojny miało miejsce co najmniej 10 udanych ataków na białoruską kolej. Zmusiły one rosyjskie pociągi do postoju na stacjach na od kilku dni do kilku tygodni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni KGB