more_horiz
PR24 Portal
Section05
kierowca

Auta autonomiczne - przyszłość czy ślepy zaułek?

W „Science” ukazał się niedawno tekst poświęcony przyszłości autonomicznych samochodów. Tekst sygnowany był przez prawniczkę Joan Claybrook, która specjalizuje się w prawie drogowym i dr Shaun Kildar,- szefa badań jednej z amerykańskich organizacji konsumenckich, która zajmują się bezpieczeństwem na drogach. Ich tekst wylicza problemy techniczne, jakie musi pokonać ta technologia, by mogła wejść do powszechnego użytku. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Zdziwienie Tygodnia, był prof. Marcin Ślezak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie motoryzacja kierowca

Kapitał i Praca: Eksperci o sytuacji kierowców zawodowych

- Nie ma w zasadzie możliwości znalezienia pracodawcy, który w ogóle nie płaci diet i ryczałtów, czyli odprowadza ZUS od całości wynagrodzenia. Tego typu przypadki są niestety jednostkowe - mówiła w audycji Kapitał i Praca Barbara Surdykowska z NSZZ "Solidarność". - Składka najczęściej odprowadzana jest od minimalnej stawki. Mamy pewnego rodzaju pat, nie ma spotkań Zespołu Trójstronnego - dodawała. Gościem Polskiego Radia 24 był również Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kierowca pracownik transport

Czy będzie zmiana wynagrodzeń kierowców?

System wynagradzania kierowców za granicą jest przestarzały, ale propozycje rządu są nie do przyjęcia. Tak o pomyśle opodatkowania i ozusowania przychodów w transporcie międzynarodowym mówi Maciej Wroński, prezes Stowarzyszenia Pracodawców "Transport i Logistyka Polska". Z jego wyliczeń wynika, że zmiana systemu wynagrodzeń to o nawet 8 procent wyższe koszty dla przewoźników.
Zobacz więcej na temat:  transport wynagrodzenia Marcin Jagiełowicz kierowca

Kierowcy jechali "pod prąd" na drodze ekspresowej

Do bardzo nieodpowiedzialnego zdarzenia doszło na drodze ekspresowej S17 w okolicach Lublina. Kierowcy postanowili ominąć korek i pojechać „pod prąd”. Film video zamieścił na swoim koncie twitterowym rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA. Do zarejestrowanego na filmie zdarzenia doszło w środę przed południem na wspólnym odcinku S12 i S17 w okolicach węzła Jastków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie kierowca autostrady