more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kijów

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.
Zobacz więcej na temat:  Senat NATO Ukraina Kijów Bukareszt Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie kosmos POLSA

Pół Kijowa nie ma prądu. Ukraina testuje import energii z Rumunii

Połowa Kijowian nie ma prądu. To efekt rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę. Ostatni taki ostrzał miał miejsce w zeszłą środę. Jego skutki odczuwane są w ukraińskiej stolicy do dziś. Władze zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Jednocześnie Ukraińcy próbują dywersyfikować dostawy prądu. Państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka Kijów Ukraina wojna na Ukrainie

Problemy z dostawami prądu na Ukrainie. Zełenski: ekipy naprawcze pracują nad ustabilizowaniem sytuacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych zapewnił, że ekipy naprawcze na całej Ukrainie pracują nieprzerwanie, by ustabilizować sytuację energetyczną. W wyniku rosyjskich ataków m.in. na elektrownie, na wielu terenach są trudności z dostawami prądu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Kijów prąd Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa

Reżim Kima dostarcza broń Rosji? Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 połączenie kolejowe między Koreą Północną a Rosją zostało wznowione. Agencja Reutera zaznacza, że władze USA przekazały informacje wskazujące na tajne transporty broni pomiędzy tymi krajami. A to nie jedyne niepokojące doniesienia z Półwyspu Koreańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kijów wojna na Ukrainie klimat izba reprezentantów USA Rosja Korea Północna

Kilkaset tysięcy mieszkań w Kijowie bez prądu. Mer zapowiada ograniczenia. "Sytuacja jest trudna"

Po poniedziałkowym rosyjskim ostrzale nadal 270 tys. mieszkań w Kijowie nie ma prądu, a 40 proc. odbiorców nie ma wody - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Dodał, że prace nad przywróceniem elektryczności i wody trwają. Wskazał jednak, że nawet po przywróceniu dostaw energii będą stosowane odłączenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Kijów

Prezydent Niemiec z niespodziewaną wizytą w Kijowie. To jego pierwszy przyjazd od początku wojny

- Nasza solidarność z Ukrainą jest niezachwiana i taka pozostanie. Będziemy nadal wspierać ten kraj w wymiarze wojskowym, politycznym, finansowym i humanitarnym - zadeklarował prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek rano przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Frank-Walter Steinmeier Niemcy Kijów Wołodymyr Zełenski