more_horiz
PR24 Portal
Section05

kino

"Jeżeli przekraczamy granice absurdu, wszystko jest dozwolone". Gociek o nowej części "Szybkich i wściekłych’"

- Twórcy w pewnym momencie postanowili zrobić zupełny "odjazd" (…). To nie jest na granicy autoparodii, jak seria "Krzyk", ale stworzyli świat, w którym nie oszukują widzów, nie mówią, że to będzie kolejna cześć Jamesa Bonda, oni po prostu się bawią - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Marlena Gabryszewska wiceprezydentem Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE)!

Podczas trwającego właśnie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes swoje doroczne walne zgromadzenie miała Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych (CICAE). Polskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych należy do niej zaledwie od miesiąca, ale jego prezes, Marlena Gabryszewska, została wiceprezydentem CICAE!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kino Ryszard Jaźwiński Cannes Trójka

"Solaris mon amour" - osobista opowieść inspirowana powieścią Lema

Powieść "Solaris" Stanisława Lema od wielu lat stanowi źródło inspiracji dla innych twórców. Po wydane w 1961 roku dzieło sięgnął niedawno również Jakub Mikurda. Efektem jego pracy jest film dokumentalny "Solaris mon amour". W obrazie autor wykorzystał archiwalne materiały Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pierwszych radiowych adaptacji powieści Lema.
Zobacz więcej na temat:  film polski Stanisław Lem kino Joanna Sławińska Jakub Mikurda

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski kabaret Małgorzata Raducha

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski

PR24 "Trzej muszkieterowie". Piotr Gociek i Łukasz Adamski o kultowej powieści Dumasa

Powieść Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie" po raz pierwszy ukazała się w 1846 r. i natychmiast zdobyła ogromną popularność. Autor stworzył potem jeszcze dwie kontynuacje: "Dwadzieścia lat później" oraz "Wicehrabia de Bragelonne". O losach słynnych muszkieterów porozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek oraz Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino

"Trzymam się burty i płynę". Jan Englert ponownie w głównej roli filmowej

- Kocham kamerę. Tylko ci, którzy stoją za kamerą, nie zawsze kochają mnie. Przez dobrych naście lat nie miałem żadnych ofert filmowych. Były tylko epizody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Englert. Kilka dni temu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Skrzyżowanie", w którym gra główną rolę. Znany aktor wciela się w postać emerytowanego ordynatora.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Jan Englert

Technologia deepfake – czy Hollywood przeżyje rewolucję, a gwiazdy zyskają nieśmiertelność?

Deepfake to wykorzystująca sztuczną inteligencję technologia, która pozwala fałszować obraz filmowy i np. wykorzystywać twarz znanych osób (np. aktorów bądź polityków) w filmach, w których nie brali udziału. Ale coraz częściej technologia deepfake jest wykorzystywana w normalnych produkcjach. Co więcej, może ona zapewnić swego rodzaju "nieskończony angaż" dzisiejszym gwiazdom ekranu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA kino FILM sztuczna inteligencja deepfake Katarzyna Cygler Monika Suszek Martin Scorsese Trójka