more_horiz
PR24 Portal
Section05

klęska żywiołowa

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej pomoc armia klęska żywiołowa

Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA podał szczegóły projektu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział, że jego resort pracuje nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów opozycji wyjaśniał, że MSWiA chce w jednym akcie prawnym zawrzeć przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dodał, że projekt ustawy wprowadza dwa nowe stany: stan pogotowia i stan podniesionej gotowości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo MSWiA Maciej Wąsik klęska żywiołowa ustawa

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch