more_horiz
PR24 Portal
Section05

klimat

Papież do uczestników COP28: połączmy siły, wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj klimat papież papież Franciszek

COP28. Jednoznaczny gest prezydenta. Andrzej Duda odmówił pozowania z Łukaszenką

Prezydent Andrzej Duda, wspólnie z przywódcami Łotwy i Litwy Edgarsem Rinkēvičsem oraz Gitanasem Nausėdą, odmówił pozowania do wspólnego zdjęcia z głowami państw podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Politycy nie znaleźli się na fotografii z powodu obecności przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda COP Dubaj klimat POLSKA polityka Aleksander Łukaszenka

Dubaj: rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Około 200 milionów dolarów dla krajów rozwijających się zadeklarowali uczestnicy rozpoczętej w Dubaju dorocznej konferencji klimatycznej ONZ. Przez najbliższe dni przywódcy 198 państw świata mają zdecydować o kolejnych sposobach walki z globalnym ociepleniem. Polskę na spotkaniu reprezentuje prezydent Andrzej Duda. O szczegółach z Dubaju korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda Dubaj COP Bliski Wschód Zjednoczone Emiraty Arabskie klimat

Papież Franciszek nie pojechał na konferencję do Dubaju. "Mam bardzo ostre zapalenie oskrzeli"

W czwartek papież Franciszek podczas audiencji dla uczestników seminarium na temat etyki w dziedzinie zdrowia, powiedział, że ma "bardzo ostre i zakaźne zapalenie oskrzeli". - Bogu dzięki to nie było zapalenie płuc - mówił papież. Tego dnia spotkał się z różnymi grupami na dziewięciu audiencjach, o czym poinformowało watykańskie biuro prasowe.
Zobacz więcej na temat:  Watykan papież ŚWIAT Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj papież Franciszek klimat

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju. Na miejscu jest już prezydent Andrzej Duda

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczęła się 30.11 konferencja klimatyczna ONZ pod nazwą COP28. Polskę reprezentuje Andrzej Duda. Liderzy 198 krajów mają w czasie obrad zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem. Więcej informacji w relacji wysłannika Polskiego Radia do Dubaju Wojciecha Cegielskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Andrzej Duda Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie ONZ klimat

"Chcemy uniknąć ryzyka pogorszenia stanu zdrowia". Kard. Parolin o odwołanej wizycie papieża w Dubaju

W środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, tłumacząc decyzję Franciszka o odwołaniu podróży do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ, powiedział, że "papież wraca do zdrowia, ale nie chciał narażać się na ryzyko pogorszenia, postąpił więc zgodnie z zaleceniami lekarzy". Zapowiedział, że to on prawdopodobnie pojedzie na COP28.
Zobacz więcej na temat:  Watykan papież ŚWIAT Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj papież Franciszek klimat

Szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. Prezydent Duda podkreśli znaczenie energii jądrowej

Prezydent Andrzej Duda w czwartek udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Jak zapowiedział prezydencki minister Mieszko Pawlak, podczas tegorocznego szczytu Andrzej Duda będzie przede wszystkim podkreślał znaczenie energii jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent klimat COP Andrzej Duda energetyka energia atomowa ŚWIAT

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Paweł Lekki Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia