more_horiz
PR24 Portal
Section05

Klub Trójki

Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski [SŁUCHAJ O GODZ. 21.05]

Z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Wydarzenia te stanowią zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom historii władz RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Piotr Dmitrowicz

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Przyszłość brytyjskiej monarchii. Jakie będą rządy Karola III?

Jakim królem będzie Karol III? Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię pod jego rządami? Jak nowy władca widzi miejsce Wielkiej Brytanii w architekturze europejskiego bezpieczeństwa? Czy Karol III uszanuje wybór Brytyjczyków, czy też będzie nalegał na złagodzenie konfliktu z UE?
Zobacz więcej na temat:  Karol III król Karol III Piotr Semka Trójka Wielka Brytania Anglia Królowa Elżbieta II Elżbieta II Klub Trójki

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM festiwal filmowy stan wojenny Trójka

Na czym polega fenomen polskiej siatkówki? Siatkarskie emocje w Trójce

Polscy siatkarze wygrali trzeci grupowy mecz w mistrzostwach świata. We wtorek w katowickim Spodku pokonali Amerykanów 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21). Nasi reprezentanci od lat – na różnych poziomach wiekowych – zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. W czym tkwi sukces polskiej siatkówki? Jak wygląda system szkolenia i wyszukiwania najzdolniejszych? 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz mistrzostwa świata Siatkówka Trójka gra Klub Trójki

Sierpień '80. 42 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W połowie sierpnia minęły 42 lata, odkąd robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Do udziału w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" zaprosiliśmy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu – Andrzeja Liberadzkiego, Edwarda Szczesiaka, Romana Stegarta i Bronisława Wildsteina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Bronisław Wildstein Piotr Semka Stocznia Gdańska Trójmiasto sierpień 80 strajki sierpniowe Gdańsk Lech Wałęsa Anna Walentynowicz

W 1953 roku rząd PRL zrzekł się reparacji wojennych. Co na to prawo?

Komunistyczny rząd PRL w 1953 roku złożył NRD deklarację, zgodnie z którą zrzekł się wszelkich roszczeń z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Czy dziś ta deklaracja nadal ma moc prawną? Czy w związku z tym roszczenia Polski wobec Niemiec o rekompensatę są w pełni uzasadnione? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, oraz prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka PRL reparacje wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy Bez Przedawnienia

Pakt Ribbentrop – Mołotow. Minęła 83. rocznica czwartego rozbioru Polski

Minęły 83 lata, odkąd minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski. O przyczynach, skutkach i znaczeniu paktu z 23 sierpnia 1939 roku w "Klubie Trójki" mówili dr Tomasz Sudoł oraz Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy Rosja historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Instytut Pamięci Narodowej Europa Wschodnia Europa społeczeństwo Związek Sowiecki Adolf Hitler

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry KSIĄŻKA rozmowa Wanda Rutkiewicz

Armia Andersa i "Wielka Droga". Przywracanie pamięci

"Wielka Droga" to pierwszy i ostatni film powojenny zrealizowany w duchu polskiej szkoły filmowej okresu międzywojnia. – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zaplanowała prace restauracyjne i podjęła szereg przedsięwzięć kulturalnych, mających pogłębić zbiorową pamięć dotyczącą tego filmu, okrzykniętego monumentalnym zabytkiem. Niektórzy nazywają go perłą polskiej kinematografii – mówiła dr Dorota Lekka, kuratorka wystawy "Wielka Droga".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka II wojna światowa historia Polski Władysław Anders armia Andersa

Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Wojciech Reszczyński katastrofa ekologiczna Odra ryby zatrucie żeglarstwo woda jezioro Arkadiusz Czartoryski inwestycje turystyka

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

Polski Kościół kontra komunizm

Kardynałowie Adam Stefan Sapieha, August Hlond i Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II w trakcie 44 lat rządów komunistycznych w Polsce wywarli ogromny wpływ na to, jaką rolę odgrywał wtedy Kościół, m.in. w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. O funkcji, jaką spełniał Kościół katolicki w najnowszej historii naszego kraju, w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki" mówili historycy: prof. Jan Żaryn, prof. Grzegorz Kucharczyk oraz prof. Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Kościół niepodległość Magdalena Drohomirecka Jan Żaryn

Rzeź Woli i dezawuowanie Powstania Warszawskiego

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego. Rzeź Woli stała się punktem wyjścia do rozważań nad historią Powstania Warszawskiego w audycji "Klub Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa Powstanie Warszawskie rzeź Woli piotr gontarczyk Klub Trójki historia Polski Piotr Gursztyn