more_horiz
PR24 Portal
Section05

kolędy

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Nie tylko święconka!

Dziś Wielka Sobota, skupmy się więc na tradycjach wielkosobotnich. Zapraszamy do „Kiermaszu pod kogutkiem” – audycji, która w dzisiejszym – świątecznym – wydaniu jest nie tylko podróżą na dawną polską wieś, ale miłym dla ucha słuchowiskiem! Nasi bohaterowie opowiadają o różnych wiejskich zwyczajach z Wielką Sobotą związanych, nie tylko o święconce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja kolędy sztuka ludowa Wielkanoc Piotr Dorosz

"Kalendarz wypełniony po brzegi". Koncertowe i wydawnicze plany braci Golec

Łukasz i Paweł Golec obecnie podróżują z zespołem po kraju w ramach dwóch programów świątecznych. Muzycy wystąpią m.in. w środę (25.01) w Krakowie. Oprócz tego artyści pracują też nad nowym albumem oraz przygotowują się do obchodów jubileuszu zespołu. - Kalendarz jest wypełniony po brzegi. Póki co dziękujemy, że nasze gardła wytrzymały i zdrowie dopisuje - opowiada Łukasz Golec.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska Golec uOrkiestra Paweł Golec Łukasz Golec muzyka ludowa kolędy

Źródełko i Święta na wschodzie

7 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzili Boże Narodzenie. Co to znaczy "obrządki wschodnie" i dlaczego Boże Narodzenie można świętować w grudniu i w styczniu? W "Źródełku" pochylimy się nad kilkoma tradycjami ze wschodu. Posłuchamy grekokatolickich i prawosławnych kolęd i nauczymy się tańców znanych i lubianych na dawnych Kresach, czyli m.in. W Ukrainie i na Litwie. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Boże Narodzenie kolędy taniec

"Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Orszaki Trzech Króli przeszły przez setki miejscowości w Polsce i na świecie

W uroczystość Objawienia Pańskiego w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie przeszły Orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków są słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki z rzeszą kolorowych uczestników wędrowali do stajenki, gdzie kłaniali się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus i składali Mu dary.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Trzech Króli kolędy Andrzej Duda

Ukraińskie archiwa w plecaku

Podczas, gdy katolicy świętują dzień Trzech Króli, a przez Polskę przechodzą barwne pochody, wierni obrządków wschodnich obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. Co znamienne – po wybuchu wojny w Ukrainie – ukraińska Cerkiew pozwoliła na obchody Świąt nie tylko w wedle kalendarza juliańskiego, ale i gregoriańskiego – jak katolicy – 25-26 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Ukraina kolędy Boże Narodzenie wojna na Ukrainie

O Bożym Narodzeniu i karnawale / Про Різдво та карнавал

Ці вихідні - час Різдва в Православній і Греко-Католицькій Церквах. Скажемо кілька слів про це, потім нагадаємо нашим слухачам, як танцювати народні танці. У нас карнавал! Ten weekend to czas obchodów Bożego Narodzenia w kościołach prawosławnym i grekokatolickim. Opowiemy o tym kilka słów, następnie przypomnimy naszym Słuchaczom, jak tańczy się tradycyjne tańce. Przecież mamy karnawał!
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina kolędy

Zapraszamy do wspólnego kolędowania!

Już dziś w radiowym studiu im. Władysława Szpilmana duet SEKUNDa i goście zaproszą do wspólnego kolędowania. Koncert „My tu przyszli po kolędzie” będzie transmitowany na antenie radiowej Dwójki i w mediach społecznościowych RCKL-u. A na kilka godzin przed kolędowym spotkaniem Magdalena Tejchma rozmawiała z artystami w audycji „Źródła”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma kolędy