more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kolumbia

Niemcy importują węgiel z Kolumbii, bo zamknęły swoje elektrownie atomowe. Jak to się ma do ekologii? - pyta portal "Welt"

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal "Welt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Kolumbia import Fit for 55 górnictwo energia atomowa węgiel ekologia

"Choinki Jedynki 2022". Miss Kolumbii: będę uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu

- W niedzielę będę uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu Polskiego Radia, postaram się namalować coś ciekawego, co zostanie sprzedane za jak najwyższą sumę. Akcja "Choinki Jedynki" w tym świątecznym czasie na pewno sprawi, że wiele dzieci będzie miało uśmiech na twarzy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Camila Andrea Pinzon, Miss Kolumbii. 
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Kolumbia akcja charytatywna społeczeństwo KULTURA Ameryka Południowa Polskie Radio

Kolumbijski cukier trzcinowy nasączony kokainą. Służby zatrzymały polskiego odbiorcę

Jest akt oskarżenia wobec mężczyzny, który miał importować do Polski kokainę z Kolumbii w cukrze trzcinowym. Ładunek 16 kilogramów narkotyku zmieszanego z cukrem odkryto w Hiszpanii w transporcie tysiąca worków cukru. Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej złożył akt oskarżenia w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo narkotyki Kolumbia cukier

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Tajwan Korea Południowa Malezja Kosowo Serbia Chiny

Simón Bolívar. Pięć ciekawostek o życiu i śmierci bohatera Ameryki Południowej

W ostatnim czasie postać Simóna Bolívara zyskała w naszym kraju na popularności za sprawą serialu poświęconemu wenezuelskiemu bohaterowi, który emituje Telewizja Polska. Jakim człowiekiem był Bolívar? Z czego był znany? Co z walką o wolność Wenezueli mieli wspólnego Polacy? Przedstawiamy Państwu pięć ciekawostek o wyzwolicielu Ameryki Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa Simón Bolívar Kolumbia Wenezuela

Pozytywne wibracje i rock w łagodnym wydaniu. Habakuk, Cochise i Tomek Lipiński w Trójce

Pozytywne wibracje od zespołu Habakuk, dźwięki prosto z Bieszczad w wykonaniu grupy Muzyczny Sagan, rockowa ballada od Cochise i Tomek Lipiński w nieco spokojniejszym wydaniu – to wszystko i jeszcze więcej znalazło się w eklektycznym zbiorze utworów zaprezentowanych w środowym wydaniu audycji "Nasza tonacja", którą poprowadził Marek Wiernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Rock reggae Farben Lehre Marek Wiernik Strachy na Lachy Tomek Lipiński Kolumbia

Kolumbia: starcia armii z plantatorami koki. Żołnierze zapędzeni do koszar kamieniami i kijami

Przy granicy z Wenezuelą co najmniej 120 kolumbijskich żołnierzy jest otoczonych przez plantatorów koki. Sprzeciwiają się oni likwidacji upraw. Dowództwo armii poinformowało, że jej żołnierze, biorący udział w akcji w departamencie Norte de Santander, zostali zmuszeni do ukrycia się w koszarach. Plantatorzy są uzbrojeni w kije i kamienie, odcięli koszarom dostęp do wody i prądu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa narkotyki Kolumbia