more_horiz
PR24 Portal
Section05

Komisja Europejska

TYLKO U NAS Za tydzień ostateczne zatwierdzenie 5-miliardowej zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO

Zatwierdzenie zaliczki w wysokości ponad 5 miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy wpisano do programu spotkania ministrów finansów unijnych krajów, mającego się odbyć za tydzień w piątek. Ustaliła to brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Bruksela Beata Płomecka fundusze unijne Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19 sars-cov-2

Kryzys kosztów życia w UE. Wyzwanie dla Parlamentu Europejskiego następnej kadencji

- W UE mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia; to nie tylko wysokie koszty energii i żywności, ale też to, że mamy w Europie ponad 40 mln ludzi, którzy przeznaczają ponad 40 proc. swojego miesięcznego dochodu na mieszkanie, i jest to absolutnie nie do zaakceptowania - zauważył szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Oliver Roepke. Jego zdaniem rozwiązanie problemu to zadanie dla PE i KE następnej kadencji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Komisja Europejska Parlament Europejski

Amnestie dla katalońskich separatystów? KE chce to zbadać. W PE debata o praworządności w Hiszpanii

Komisja Europejska przygląda się stanowi praworządności w Hiszpanii. Chodzi o projekt amnestii dla separatystów, którzy sześć lat temu ogłosili deklarację utworzenia Republiki Katalonii. Jednocześnie darowanie kar to obietnica, jaką katalońskim politykom złożył premier Pedro Sanchez za poparcie jego lewicowego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Parlament Europejski Komisja Europejska

Ekspert resortu rozwoju: polskim firm potrzebna jest informacja o specyfice rynków pozaeuropejskich

Polskie firmy myślą coraz poważniej o ekspansji na rynki pozaeuropejskie, dlatego PARP i resort rozwoju wprowadzają różne instrumenty, aby im pomóc  - powiedział Grzegorz Sinacki z Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne eksport Komisja Europejska

KPO. Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki na politykę energetyczną. Jest zgoda KE

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Na plan w wysokości 59 miliardów 800 milionów euro składają się niskooprocentowane pożyczki - 34,5 miliarda euro i bezzwrotne granty 25 miliardów 300 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska pieniądze Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT Europa GOSPODARKA

Jest zgoda KE na 5 mld euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki. Dziś po południu oficjalnie ogłosi to Komisja Europejska po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Unia Europejska gospodarka polska

Środki z KPO dla Polski. Buda: to efekt starań ministerstwa funduszy, Tusk nie ma w tym żadnego udziału

- To efekt działań ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. Donald Tusk nie ma w tym żadnego udziału i mieć nie będzie. Bo jakiekolwiek jego działania musiałyby się sprowadzać do tego, że albo wnioskowałby o zaliczkę, czego nie zrobił, albo przeprowadziłby jakąś legislację, która by nas do tego przybliżyła. Tego też nie zrobił - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Unia Europejska Komisja Europejska Polskie Radio 24 fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Donald Tusk polityka

Krajowy Plan Odbudowy. W KE ruszyła procedura zatwierdzająca 5 miliardów zaliczki dla Polski

W Komisji Europejskiej rozpoczęła się procedura pisemna zatwierdzająca 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który ma być częścią Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że procedura potrwa do jutra do 10.00 i zaliczka zostanie ostatecznie jutro zatwierdzona przez komisarzy.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska

Rewolucja w Unii Europejskiej. Wyjaśniamy, na czym mają polegać zmiany w traktatach

Unia Europejska szykuje prawdziwą rewolucję. Politycy w Brukseli chcą zmian traktatowych, które m.in. scentralizują Wspólnotę i kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii Europejskiej. Przedstawiamy najważniejsze z planowanych zmian i ich konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Bruksela Komisja Europejska weto ŚWIAT Europa

PR24 Tusk za von der Leyen w KE? Legutko: mało prawdopodobne, przymierzają się do tego zawodnicy cięższych wag

- Wielu zawodników, cięższych wag, przymierza się do stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Tymczasem Donald Tusk, nie umniejszając jego roli w polskiej polityce, nie jest postacią z pierwszej linii europejskiej. Jest czarusiem, ale nie rozgrywającym - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen ŚWIAT