more_horiz
PR24 Portal
Section05

kompozycja

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Muzyczna premiera w Jedynce. "Na wiatr", czyli piosenka o tęsknocie

- Piosenka jest o tęsknocie, to może być tęsknota za kobietą, ale dowiedziałem się, że to może być też piosenka zgoła religijna, więc właściwie każdy musi sam zinterpretować, o czym tak naprawdę marzy, żeby się z tą piosenką jakoś zsynchronizować - tak o swoim najnowszym utworze powstałym we współpracy z Witoldem Cisłą mówi Krzysztof Napiórkowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka premiera kompozytor kompozycja

"Rules for Being Human" - Damian Kostka o kondycji ludzkiej

- Te utwory same w sobie nie są mocno skomplikowane. To nie jest trudny jazz. Bardziej coś, co może wpaść w ucho - mówił w "Poranku Dwójki" Damian Kostka. W audycji sięgnęliśmy po jego debiut kompozytorski, który nawiązuje do zmagań człowieka z realizacją nowych celów i oporem wewnętrznym, jaki odczuwa, wkraczając na nieznane dotąd terytorium. Płyta ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  płyta kompozytor kompozycja Jazz Paweł Siwek Dwójka

Alan Wykpisz: muzyka to podróż o różnych odcieniach

- Podróż i jej fazy niosą ze sobą różne kolory i różne odcienie. Jest dużo czasu i miejsca na refleksje, na poznawanie nowych rzeczy. Patrząc na zupełnie nowe kolory i inne reakcje ludzi, wpadam na różne pomysły, szukam balansu - opowiadał na antenie radiowej Dwójki Alan Wykpisz. Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów młodego pokolenia będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL" (7.10).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz płyta kompozycja koncert koncerty Roch Siciński

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor kompozycja Adam Mickiewicz Ballady i Romanse romantyzm Dwójka

Mateusz Ryczek: moja muzyka jest pełna emocji

- Na tej płycie słychać szeroki przekrój możliwości wiolonczeli. Szukam prawdy akustycznej, to moje podejście do pitagoreizmu. Od strony techniki kompozytorskiej ogromne znaczenie mają proporcje między częstotliwościami. Struktury matematyczne są piękne, choć być może trudno je dostrzec w ciągu liczb na kartce, łatwiej o to, gdy przełożymy je na dźwięki - mówił w Dwójce kompozytor Mateusz Ryczek.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja album

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka KULTURA Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Antek Cholewiński