more_horiz
PR24 Portal
Section05

komunikacja

"CPK to głęboko przemyślany projekt". Marcin Horała reaguje na wypowiedź Tuska

- To głęboko przemyślany projekt i proces inwestycyjny. Pracuje przy nim zespół ekspertów. Opieramy się na prognozach rozwoju rynku lotniczego opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych - podkreślił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Horała centralny port komunikacyjny komunikacja polityka Donald Tusk

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Tak Trzaskowski paraliżuje Warszawę. Mieszkańcy skarżą się na remonty: to jest dramat organizacyjny

Ogromne utrudnienia w związku z budową tramwaju do Wilanowa. Opóźnia się otwarcie ulic Goworka i Spacerowej. Rozkopana jest ulica Sobieskiego i aleja Rzeczpospolitej. Autobusy i samochody stoją w korkach, piesi muszą pokonywać rozkopane chodniki. - To jest dramat organizacyjny - alarmują mieszkańcy stolicy. Prezentujemy aktualną sytuację na głównych szlakach komunikacyjnych stolicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa komunikacja transport remont Polskie Radio Kierowców drogi mazowieckie

Nieprzeciętni 2023. Sylwia Żelazny: nowe życie z Nową Mową

Trenerka mowy, specjalista ds. edukacji z zakresu komunikacji i wystąpień publicznych. Przez kilkanaście lat zmagała się z emocjonalnymi blokami mowy i jąkaniem - teraz dzięki systematycznej pracy nad swoją Nową Mową i płynnej komunikacji, pomaga innym spełniać swoje marzenia. Dziś Sylwia Żelazny jest jedną z finalistek plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2023.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Nieprzeciętni 2023 Weronika Puszkar komunikacja

Czy Warszawa jest gotowa na majówkowe remonty?

W ciągu kilku dni przedłużonego weekendu majowego drogowcy i tramwajarze wyremontują w Warszawie ulicę Zajęczą i ułożą nowy asfalt na dwóch odcinkach ul. Żwirki i Wigury. Wymienią też rozjazdy tramwajowe na pl. Bankowym. Na czas robót wyznaczone zostaną objazdy.
Zobacz więcej na temat:  samochody komunikacja miejska autobus Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców komunikacja miasto Warszawa samochód społeczeństwo drogi kierowca kierowcy

Neologizmy wokół nas. Jakim językiem posługują się sportowcy i artyści?

Sport łączy ludzi na całym świecie. Co za tym idzie, niezbędny w nim jest uniwersalny sposób porozumiewania się. Z tego powodu w różnych dyscyplinach pojawiły się wyrazy, które zrozumie każdy kibic i zawodnik. Sport nie jest jednak wyjątkiem - neologizmy pojawiają się również m.in. w szeroko pojętej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Karol Gnat język polski komunikacja

Miłość niejedno ma imię, czyli o kryzysach w związku

Zdarza się, że relacje partnerów w związku zmieniają się i nie są już takie jak na początku. Choć miłość w pierwszej kolejności kojarzy się z czymś przyjemnym, może też przysparzać wielu cierpień. – Bardzo często  bywa tak, że za bliskość  płacimy bardzo wysoką cenę – cenę uzależnienia emocjonalnego, poświęcenia, nadmiernego dawania siebie w związku, przekraczania granic. To jest zbyt wysoka cena, jeżeli chodzi o bycie blisko z drugą osobą – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Ewa Kazoń.  
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo komunikacja miłość kryzys psychologia Strefa Rodzica

Poza słowami. Co mówią nasze gesty, mimika, spojrzenie?

Słowa to ważne narzędzie komunikacji, służące nam do porozumiewania się. Niemniej ważne jest jednak to, co poza językiem. - Pierwsi socjologowie postrzegali społeczeństwo jako ogromną strukturę społeczno-gospodarczą, ale na przełomie XIX i XX wieku społeczeństwo postrzegane było jako osoby wchodzące ze sobą w interakcję - zwraca uwagę w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska komunikacja psychologia

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Zobacz więcej na temat:  emocje HISTORIA internet komunikacja sms media społecznościowe

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rodzina rodzice Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca