more_horiz
PR24 Portal
Section05
komunikacja

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Zobacz więcej na temat:  emocje HISTORIA internet komunikacja sms media społecznościowe

Horała: pierwszy lot z CPK w 2027 roku, będzie dynamiczny wzrost przewozów

- Jeśli porównamy grudzień 2021 roku do grudnia 2019 roku, czyli tego normalnego sprzed pandemii, to okaże się, że na rynku lotniczym odnotowaliśmy 50-proc. spadek ruchu. Prognozuje się, że 2024 ma być dla Polski rokiem, kiedy zakończymy odrabiać straty po pandemii, a rynek nadal będzie rósł dynamicznie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK.  
Zobacz więcej na temat:  Marcin Horała infrastruktura centralny port komunikacyjny GOSPODARKA transport inwestycje komunikacja Grzegorz Jankowski

Jak mówić, by być zrozumianym? Walka z zaburzeniami mowy

Gdy myślimy o zaburzeniach mowy, często pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy, jest jąkanie. Czy jest ono jednak powiązane z giełkotem? – Po części są powiązane, po części różne. Powiązane, dlatego że jest to ta sama grupa zaburzeń płynności mowy. Bardzo często giełkot współwystępuje z jąkaniem – wyjaśnia dr Monika Kaźmierczak z Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda zaburzenia mowy komunikacja

Pekin 2022: igrzyska szansą dla Chin na poprawę wizerunku?

Chiny mają już na swoim koncie igrzyska, które odbyły się w 2008 roku. Chociaż towarzyszył im bojkot dyplomatyczny, według wielu, Chiny odniosły dzięki nim sukces wizerunkowy. Sprawdzamy, czy reżim komunistyczny, organizując jedną z najważniejszych i prestiżowych imprez na świecie, może społeczności międzynarodowej kojarzyć się przyjemniej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka igrzyska olimpijskie igrzyska Pekin 2022 komunikacja wizerunek public relation Piotr Firan

Zostań Ambasadorem Bezpieczeństwa - kolejna odsłona kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd"

Wystartowała kolejna odsłona kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, która ma na celu zminimalizowanie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Kampanię promuje nowy spot, którego hasłem przewodnim jest "Głos Rozsądku".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej komunikacja infrastruktura Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja wypadek samochód samochody

Ciąg dalszy "igreka". Ruszają prace przygotowawcze dotyczące szybkiej linii kolejowej CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości między Sieradzem a Poznaniem. Ten 170-kilometrowy odcinek to część tzw. "igreka", dzięki któremu podróż koleją np. ze stolicy Wielkopolski do Warszawy skróci się o ponad godzinę.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny GOSPODARKA infrastruktura transport lotnictwo komunikacja

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie NAUKA HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem