more_horiz
PR24 Portal
Section05

komunizm

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

"Siatka Witolda". Jak komuniści próbowali rozpracować rotmistrza Pileckiego?

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano publikację "Siatka Witolda" zawierającą wybór dokumentów z archiwum komunistycznej bezpieki. Dotyczą one rozpracowania, śledztwa i procesu grupy rotmistrza Witolda Pileckiego nazywanej "siatką Witolda". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej historyk dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa komunizm PRL Witold Pilecki

Ochotnik do Auschwitz. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego

- Temat bycia ochotnikiem i pójścia do Auschwitz jest tym, co chwyta zdecydowaną większość odbiorców za gardła. Reszta jest opowieścią, która potwierdza wielkość Witolda Pileckiego. W Auschwitz Pilecki był przede wszystkim żołnierzem. Wiedział po co tam idzie. To zupełnie inna perspektywa mentalna - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego dr Wojciech Kozłowski. Gościem był również Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa komunizm Niemcy historia Polski

"Był gigantem osobowości i bohaterstwa". Rotmistrz Witold Pilecki we wspomnieniach siostrzeńca

- Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył rotmistrza Pileckiego go do grupy "sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej", a Anglicy nie są skorzy do wychwalania innych nacji. Dla mnie to bardzo obiektywna ocena - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rotmistrza Witolda Pileckiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa komunizm PRL Witold Pilecki

75 lat temu zamordowany został Witold Pilecki. Kim byli kaci rotmistrza? [PODCAST]

25 maja 1948 roku około godziny 21.30 strzał w tył głowy zakończył życie Witolda Pileckiego. Gehenna rotmistrza trwała ponad rok, z czego 10 miesięcy zajęło brutalne śledztwo. Ochotnik do Auschwitz i jeden z największych bohaterów II wojny światowej padł ofiarą komunistycznego mordu sądowego. Jak wyglądały ostatnie miesiące jego życia?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Pilecki Rakowiecka komunizm Józef Różański

Bitwa w Lesie Stockim. Największa bitwa partyzantki antykomunistycznej

24 maja 1945 roku we wsi Las Stocki koło Kazimierza Dolnego siły NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zaatakowały oddział majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Stoczone wówczas walki zakończyły się zwycięstwem żołnierzy podziemia niepodległościowego, a batalia przeszła do historii jako jedna z największych bitew partyzantki antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa historia PRL komunizm

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL historia Polski stalinizm komunizm Józef Stalin Bolesław Bierut Stefan Wyszyński

Kuriozalne tezy szefa rosyjskiej Dumy. Fogiel: Polska nie ma sobie nic do zarzucenia

- Doskonale pamiętamy zabory, pakt Ribbentrop–Mołotow, Katyń, przyzwolenie Stalina na zniszczenie Warszawy przez Niemców i wszystkie inne sowieckie zbrodnie - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel w reakcji na tezy przewodniczącego Dumy Pańśtwowej Wiaczesław Wołodin. - Polska w kwestii pamięci historycznej nie ma sobie nic do zarzucenia - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel Związek Sowiecki komunizm historia Polski polityka historyczna

Rosyjska propaganda znów w natarciu. Wypowiedź przewodniczącego Dumy o Polsce kontra fakty historyczne

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził w opublikowanym na Telegramie oświadczeniu, że Polska musi zostać ukarana za "zdradę pamięci historycznej" dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Wołodin zażądał od Polski 750 miliardów dolarów i oddania ziem zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja II wojna światowa Kreml PRL Armia Czerwona komunizm Józef Stalin stalinizm