X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
koncert

Kapela złożona z trzech nastolatków z Cmolasu i Kolbuszowej

Adam Dragan (skrzypce prym), Seweryn Kosiorowski (sekund), Filip Kosiorowski (basy) muzykują w tradycyjnym, lasowiackim składzie instrumentalnym. Do założenia zespołu w 2016 roku namówiła ich babcia braci Kosiorowskich, co było kontynuacją tradycji rodzinnych — dziadkowie i wujkowie młodych muzykantów tworzyli i tworzą różne kapele w okolicach Kolbuszowej. Cmolaskie Chłopoki wzorują się na grze skrzypcowych mistrzów z Puszczy Sandomierskiej: Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy nieżyjących Jana Marka z Kamionki i Władysława Pogody z Huciny. W swoim repertuarze mają lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, ale ich specjalnością są polki — przede wszystkim te wściekłe. Grywają do tańca na coraz częstszych w swoim regionie potańcówkach, m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Są laureatami wielu wyróżnień, w tym pierwszego miejsca w kategorii folklor — kontynuacja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2018). W koncercie, zamiast Seweryna Kosiorowskiego, tegorocznego maturzysty, zagra Aleksandra Siuzdak.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna koncert

Taneczne melodie Radomszczyzny z rodziną

Bracia Bartłomiej i Cezary zamiłowanie do muzyki odziedziczyli po swoim ojcu, Jacku – harmoniście i akordeoniście, z którym tworzą na co dzień rodzinną Kapelę Bursów z Guzowa. Grywają głównie taneczne melodie z Radomszczyzny: ciągłe: mazury, oberki, polki. Regularnie grywają na weselach, zabawach, potańcówkach, przeglądach i regionalnych imprezach folklorystycznych. Bartłomiej (ur. 1999) od najmłodszych lat interesował się grą na skrzypcach. Będąc małym dzieckiem, chwytał sztućce i naśladował ruchy skrzypków. Ukończył I stopień Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie skrzypiec. Muzykę tradycyjną zaczął wykonywać w 2014 roku, gdy rozpoczął grę wraz z ojcem i bratem. Cezary (ur. 1991), gdy miał sześć lat, zaczął bębnić w kapeli, w której grał jego ojciec Jacek i skrzypek Tadeusz Maciejewski. Od pewnego czasu interesuje się tworzeniem instrumentów (głównie bębenków obręczowych) oraz wypalaniem obrazów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna koncert

Najlepsze tradycje muzyczne Regionu Kozła

Kapelę, powstałą w 2009 r., tworzą Adam Kaiser grający na koźle oraz Martyna Żurek, która śpiewa oraz gra na skrzypcach i mazankach. Adam (ur. 1988) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. To właśnie tam zaczęła się jego przygoda z muzyką ludową. Grę na koźle ślubnym i weselnym rozpoczął w 1999 roku, pod okiem mistrza Henryka Skotarczyka. Umiejętności rozwijał pod okiem Mistrza Leonarda Śliwy. Martyna (ur. 1989) pochodzi z Kościana. W 2000 roku rozpoczęła nauki pod okiem Mistrza Tomasza Kicińskiego w kapeli dudziarskiej Sokoły. Z biegiem lat coraz częściej odwiedzała Zbąszyń i ostatecznie w nim zamieszkała. Koźlarskiej muzyki uczył ją Mistrz Leonard Śliwa. Kapela zdobywała nagrody m.in. w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym czy Turnieju Muzyków Prawdziwych oraz i Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna koncert

Zrzesza uczniów i absolwentów kół muzyki góralskiej

Kapela Jutrzenka działa od 25 lat przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Została utworzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, dyplomowanego nauczyciela muzyki tradycyjnej, który prowadzi na kilku poziomach zaawansowania zajęcia według autorskiego programu. Od 1994 roku w zajęciach uczestniczyło ponad trzystu młodych muzykantów. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem kilkudziesięcioosobową Młodzieżową Orkiestrę Góralską „Jutrzenka”. Prezentuje ona tradycyjną, podhalańską muzykę graną na dawnych, pasterskich instrumentach: złóbcokach, skrzypcach, basach, dwojnicach, piszczałkach, fujarach pasterskich, kozie — dudach podhalańskich, rogu, trombicie. Podczas koncertu wystąpią: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Trebunia-Tutka, Katarzyna Stasik, Regina Gąsienica-Giewont, Karol Murzydło, Jan Trebunia-Tutka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna koncert

Nikolaj Didenko: musiałem dojrzeć do cyklu Musorgskiego

- Czytałem teksty, wiersze i nie tylko, przeszedłem proces analizy dzieła. To wszystko, co robi się, przygotowując utwory. Starałem się znaleźć swój sposób wykonania i dopiero po tym, jak stworzyłem swoją wersję cyklu, słuchałem nagrań, interpretacji innych artystów, chodziłem na koncerty, podczas których wykonywane były "Pieśni i tańce śmierci" - mówił rosyjski śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Modest Musorgski Anna Skulska MUZYKA koncert

World Orchestra House. Yuuki w klubie Grzecha Piotrowskiego

- O ile Kasia nie pasuje mi w konwencji do World Orchestra, o tyle jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Bardzo podoba mi się jej debiutancka płyta, jej szczerość sceniczna i otwartość. Świetnie się na nią patrzy na scenie, ma naturalny dar do bycia przed ludźmi. Tak to oceniam, pracując ponad 25 lat w show biznesie - mówił o Yuuki Grzech Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Grzech Piotrowski MUZYKA muzyka hp koncert orkiestra