more_horiz
PR24 Portal
Section05

konflikty międzynarodowe

Sawicki: świat Zachodu powinien zmniejszyć Rosję do rozmiarów Księstwa Moskiewskiego

- Rosja okazuje się niewiarygodnym partnerem. I to nie od 20 lat, tylko co najmniej od 350. Świat powinien być konsekwentny i doprowadzić Moskwę i Rosję do rozmiarów i potęgi Księstwa Moskiewskiego. Wtedy skończy się strach przed tym imperium. Świat atlantycki, cywilizowany, powinien powiedzieć dość rosyjskiemu bezprawiu - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Sawicki Rosja polityka konflikty międzynarodowe ŚWIAT

Wojna USA z Chinami? Amerykański generał podał możliwą datę konfliktu

Czterogwiazdkowy generał Sił Powietrznych armii USA Mike Minihan ostrzegł w memorandum wysłanym do oficerów, że do wojny między Chinami a Stanami Zjednoczonymi może dojść już w 2025 r. Amerykański wojskowy zwraca uwagę, że w tym czasie zarówno USA, jak i Tajwan będą w roku wyborczym, z czego mogą zrobić użytek Chiny i wykorzystać moment rozproszenia, aby rozprawić się z wyspą. "Bezlitosna śmiertelność liczy się najbardziej. Celuj w głowę" - napisał w liście do oficerów.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe USA Chiny wojsko bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

Niemcy przekażą 14 czołgów Ukrainie. Prof. Szeremietiew: to żałosne, mają znacznie większe możliwości

- Niemcy, które leżą dalej od Ukrainy, są dużo bezpieczniejsze niż Polska, mają też o wiele większe możliwości. Jeśli mówią, że przekażą 14 czołgów - tyle samo co Polska - to jest to żałosne - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Romuald Szeremietiew wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo Niemcy

"Pomoglibyśmy w obronie Polski". Prezydent Czech prostuje wypowiedź Babisza

Prezydent Czech zadeklarował, że w przypadku ewentualnego ataku na Polskę, Republika Czeska pomogłaby w obronie naszego kraju. W trakcie spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Náchodzie Milos Zeman odniósł się do wypowiedzi Andreja Babisza, jednego z kandydatów na swojego następcę. W debacie telewizyjnej Babisz stwierdził, że nie wysłałby wojsk na pomoc. Później skorygował swoją wypowiedź.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Milosz Zeman konflikty międzynarodowe NATO wojsko pomoc ŚWIAT Europa

"Nie ulegajcie zmęczeniu wojną". Ambasador Ukrainy prosi Australię o dalsze wsparcie

Portal The Age poinformował, że Wasyl Myrosznyczenko, ambasador Ukrainy w Canberze, ostrzegł rząd Australii przed dostrzegalnym globalnie "zmęczeniem wojną", zaznaczając, że ewentualna wygrana Władimira Putina "otworzyłaby puszkę Pandory i zachęciła innych autokratów do zagarniania sąsiednich państw siłą".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe wojsko pomoc ŚWIAT Europa Australia

Niemcy mają przekazać sprzęt dla Ukrainy. Jan Piekło: trzeba pilnować, żeby nie próbowali się wycofać

- Istotne jest, by nie dopuścić do tego, żeby Niemcy usiłowali się znowu z tego wykręcić. Jeśli Niemcy chcą być wiarygodnym członkiem NATO i wiarygodnym partnerem Ameryki, te zobowiązania powinny zostać zrealizowane - podkreślił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 Niemcy Jan Piekło ŚWIAT Europa

Sprzęt dla Ukrainy dzięki staraniom Polski. Prof. Szeremietiew: nasze władze zasługują na najwyższą pochwałę

- Zachowanie władz Polski zasługuje na najwyższą pochwałę. Postępujemy w taki sposób, aby Ukraina nie przegrała. To jest w naszym narodowym interesie. Gdyby Ukraina wpadła w ręce Moskali, mielibyśmy zagrożoną całą polską granicę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Romuald Szeremietiew wojna na Ukrainie służby i bezpieczeństwo

"Wszelkie jednostronne działania są nie do przyjęcia". USA o wizycie Ben-Gewira na Wzgórzu Świątynnym

Biały Dom oświadczył, że jednostronne próby zmiany statusu świętych miejsc w Jerozolimie są niedopuszczalne. W ten sposób amerykańskie władze zareagowały na wizytę izraelskiego minister bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gewira na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna konflikty międzynarodowe USA dyplomacja ŚWIAT Bliski Wschód

Wojna najważniejszym wydarzeniem 2022 r. Marcin Porzucek: Polska zdała egzamin z pomocy Ukrainie

- Polskie społeczeństwo otworzyło drzwi swoich domów i swoje serca. Polska zdała egzamin z pomocy Ukrainie. Egzamin zdały samorządy i organizacje pozarządowe. Zdał go także rząd - obóz władzy, który od pierwszych godzin był ambasadorem Ukrainy na niwie dyplomatycznej, militarnej i społecznej - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. Gośćmi audycji byli także: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Michał Szczerba (PO) i Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica).   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Ukraina pomoc

"To terror". Rosyjskie media niezależne podsumowały straty Ukrainy

Niezależny rosyjski portal "Ważne Historie" podał informacje na temat strat wojennych, które poniosła Ukraina w wojnie z Rosją. Od początku rosyjskiej inwazji życie straciło 6826 cywilów, a 10 796 zostało rannych. Portal podkreśla, że ofiar może być znacznie więcej i wskazuje na terytoria wciąż okupowane przez Rosjan, a także na obszary nieustannie ostrzeliwane przez rosyjskie wojska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe Europa wojna 2022 serwis wschodni

"Nie możemy przejść nad wojną do porządku dziennego". Politycy wskazali na elementy najbardziej potrzebne Ukrainie

Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli Bartosz Cichocki (ambasador RP na Ukrainie), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Radosław Fogiel (przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paweł Kukiz (Kukiz’15), Andrij Sadowy (mer Lwowa). Politycy poruszyli m.in. temat pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Boże Narodzenie Rosja konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Trójka Beata Michniewicz Maciej Gdula Paweł Kukiz Paweł Kowal Radosław Fogiel Bartosz Cichocki