more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kongres USA

HIMARS-y dla Polski. Skurkiewicz: przystępujemy do rozmów o szczegółach dostaw

- Zapadła bardzo ważna decyzja. Mamy informację, że w ramach tzw. procedury milczącej zgody Kongres wyraził zgodę na to, aby USA sprzedały Polsce 500 wyrzutni HIMARS. Bardzo się z tego cieszymy i teraz przystępujemy do rozmów z partnerem amerykańskim na temat szczegółów - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Wojciech Skurkiewicz Beata Michniewicz HIMARS Kongres USA USA Stany Zjednoczone służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie POLSKA polityka

500 wyrzutni HIMARS dla Polski. Kongres USA zatwierdził sprzedaż

Jak poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. "Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski" - napisał minister na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo USA Stany Zjednoczone HIMARS Kongres USA Wojsko Polskie

"Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne". Orędzie Bidena w Kongresie

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Podczas dorocznego orędzia o stanie państwa amerykański przywódca USA powiedział, że wspierając Ukrainę, USA i ich sojusznicy stają w obronie takich wartości jak suwerenność i demokracja. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Kongres USA Ukraina wojna na Ukrainie

"Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne". Orędzie Bidena w Kongresie

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Podczas dorocznego orędzia o stanie państwa amerykański przywódca USA powiedział, że wspierając Ukrainę, USA i ich sojusznicy stają w obronie takich wartości jak suwerenność i demokracja. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Ameryka Kongres USA Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT

Wyniki wyborów w USA. Demokraci utrzymają kontrolę nad Senatem

Catherine Cortez Masto obroniła swój mandat senatora z Nevady, dzięki czemu Demokraci zachowają kontrolę nad Senatem w USA - podała agencja AP, opierając się na dotychczas podliczonych głosach. Był to ostatni nierozstrzygnięty pojedynek o Senat. Wciąż nie wiadomo, która z partii będzie miała większość w Izbie Reprezentantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna wybory w USA Kongres USA

Wybory do Kongresu USA. Amerykanista: "czerwona fala" nie tak duża, ale to nie porażka Republikanów

- "Czerwona fala", która była spodziewana, czyli dosyć duże zwycięstwo Republikanów, jeśli chodzi o obie izby amerykańskiego Kongresu, faktycznie, w chwili obecnej, wydaje się mniejsza, niż początkowo sądziliśmy. Nie oznacza to jednak, że to republikańska porażka - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Winiarski, amerykanista publikujący w tygodniku "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA Polskie Radio 24 Ameryka USA Kongres USA Stany Zjednoczone Antoni Trzmiel

Wybory w USA. Anna Zalewska: odpowiedzialność przemawia za wsparciem dla Ukrainy

– Bez względu na to, kto będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych, kto będzie w Kongresie – dla nas jest to strategiczny partner i będziemy z nim współpracować. Ostatnie gospodarcze i militarne decyzje są tego dowodem – powiedziała w "Trójkowym komentarzu dnia" Anna Zalewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska Dariusz Wieczorkowski USA Donald Trump Kongres USA Trójka

Szef BBN: wygrana Republikanów w wyborach do Kongresu USA nie będzie oznaczała zmiany polityki wobec Ukrainy

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że ewentualna wygrana Republikanów w wyborach do Kongresu USA nie będzie oznaczała zmiany polityki wobec Ukrainy. W rozmowie w Programie 3. Polskiego Radia przyznał jednocześnie, że w kampanii wyborczej bardzo widoczna była "frakcja izolacjonistyczna", która nawoływała do mniejszego wsparcia dla rządu w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 serwis wschodni wybory w USA serwis wschodni wybory w USA Ameryka Kongres USA Ameryka Stany Zjednoczone Jacek Siewiera

Wybory do Kongresu. Michał Jach: wygrana Republikanów nie zmieni znacząco polityki zagranicznej USA

- Jak Republikanie przejmą Kongres - jest to bardzo prawdopodobne - polityka zagraniczna USA niewiele się zmieni. Nie obawiam się znaczącej zmiany wektora, kierunku zainteresowań i decyzji politycznych - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 serwis wschodni wybory w USA Kongres USA Ameryka Stany Zjednoczone